Az NBH volt jogásza is rács mögé került

Simon Ibolyát, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori jogászát is őrizetbe vették pénteken, amikor a Budapesti Katonai Ügyészség Gyarmati Györggyel, az elhárítás korábbi megbízott főigazgatójával és Galambos Lajossal, a hivatal volt főigazgatójával együtt vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel gyanúsították meg őket – tudtuk meg.

Swendt Pál
2011. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint az ügyészség tegnap a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsánál a százhúsz órás bűnügyi őrizetbe helyezett Gyarmati és Simon harmincnapos előzetes letartóztatását indítványozta. A bíróság az államtitkokká minősített ügyben ma a gyanúsítottak meghallgatásával dönt a kényszerintézkedésről.
*
Galambos – aki a kémbotrányban már július 14-én előzetesbe került –, valamint a volt főosztályvezető és a jogász meggyanúsítása azzal lehet összefüggésben, hogy a nyomozók rajtuk keresztül próbálnak a nyomára jutni annak a máig hiányzó legalább egymilliárd forintnak, amelyről Földesi-Szabó László, a titkosszolgálati hátterű Egymásért alapítvány első fokon elítélt vezetője tett említést. Gyarmati Simonnal és Galambossal együtt tagja volt az alapítvány kuratóriumának, és a velük szemben folytatott eljárás hátterében a féléves bujkálás után májusban elfogott Földesi-Szabó László azóta tett vallomásai állhatnak.
Ismert: az Egymásért volt vezetőjét tavaly decemberben csempészésért és sikkasztásért nem jogerősen hétéves szabadságvesztéssel büntette a Fővárosi Bíróság. Az ítélethirdetés közben Földesi-Szabó távozott, és hónapokon keresztül szökésben volt. Később az azóta előzetes letartóztatásba helyezett Földesi-Szabót adócsalással is meggyanúsították, amelyet előbb az adónyomozók vizsgáltak, majd az ügyet Földesi-Szabó vallomásai alapján a katonai ügyészség vette át. Az Egymásért-ügy 2006-ban robbant ki, amikor a vám- és pénzügyőrség vizsgálatot indított az alapítvány, illetve a Herba Rt. körüli cégcsoport importtevékenysége miatt. Az elsőfokú ítélet szerint az Egymásért mintegy másfél milliárd forintnyi vám, áfa és környezetvédelmi termékdíj befizetését mulasztotta el. Földesi-Szabót sikkasztás miatt is elmarasztalták, mert a bíróság szerint sajátjaként rendelkezett az alapítvány pénzével, de a vádlott a tárgyalás során csak azt ismerte el, hogy ebből majdnem egymilliárd forint készpénz nála van, ám azt nem fedte fel, hogy hol az összeg.

Galambos fia feljelentést tett. Hivatali visszaélés és kényszervallatás miatt tett feljelentést a Nemzeti Védelmi Szolgálat két munkatársa ellen ifjabb Galambos Lajos, miután álláspontja szerint törvénytelen módon akartak tőle információkat kicsikarni az édesapja ellen folyó ügyben, és ügyvédváltásra próbálták késztetni – jelentette be Molnár Lajos, a család jogi képviselője. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.