Politikai és civil nyomásra sikerült érvényesíteni a kisebbség jogait Erdély magyar szempontból egyik legfontosabb felsőoktatási intézményében. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) román többségű szenátusa nemrég megfosztotta a magyar felvételizőket a tandíjköteles helyektől, ráadásul a magyar tanári kar tudta nélkül hozott döntésről csak a vizsgaeredmények kifüggesztésekor értesülhettek az érintettek. Ekkor derült ki, hogy az általános orvosi karon a 80 fizetős hely mindegyikét a román tagozatra felvételiző diákok kapták meg, noha az egyetem úgy hirdette meg a felvételit, hogy a tandíjas helyek is fele-fele arányban oszlanak meg a román és a magyar tagozat között.
A diszkriminatív intézkedés óriási felháborodást váltott ki a marosvásárhelyi politikai és civil szervezetek, valamint a diákok és a szülők körében. Az ügyben a napokban aláírásgyűjtés indult, és a tiltakozók arra figyelmeztettek, a döntés súlyosan veszélyezteti a MOGYE magyar nyelvű oktatásának létét és fenntarthatóságát, valamint jelentős mértékben korlátozza a tanuláshoz való alkotmányos jogot. Annál nagyobb volt a felháborodás, hogy az egyetem román vezetősége elutasította a magyar oktatók ama kérését is, hogy önálló intézetekbe szerveződjön a magyar tagozat.
Az ügyben végül úgy született részmegoldás, hogy Markó Béla oktatásért felelős miniszterelnök-helyettes és Daniel Funeriu szakminiszter megállapodott abban, hogy a magyar diákoknak járó tandíjas helyek számát az általános orvosi karon kiegészítik negyven hellyel. A MOGYE önálló magyar tagozata azonban szintén minisztériumi beavatkozás nyomán jöhet létre.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk