Breivik hősei: Hunyadi és Churchill

A gyűrűk ura című filmtrilógia elsöprő lendületű zenéjét hallgathatta Anders Breivik, miközben áldozatait mészárolta az Utoya szigeten – az interneten fellelhető, 1500 oldalas eszmefuttatásában a gyilkos lelkesítőnek nevezte a Lux Aeterna című szerzeményt, amely szerinte „kihozza belőlem a szenvedélyes őrjöngést”.

2011. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokat változtam az évek alatt, most már idealista céljaimnak élek, honfitársaim és minden európai érdekeiért munkálkodom. A legtöbben nem fogják elismerni munkámat, de számomra ez lényegtelen – írja Anders Behring Breivik, aki büszke viking származására. Kiáltványából kiderül, hogy szeret snowboardozni, futni, gyakori testedzéssel vigyáz az alakjára, amire szintén büszke. A sportesemények közül csak a női strandröplabdát és a futballt hajlandó megnézni a televízióban, kedvenc csapata az oslói FK Lyn. Kedvenc filmjei között említi A gyűrűk ura és a Csillagok háborúja trilógiát, a sci-fi és a zombifilmeket, hatást gyakorolt rá többek között George Orwell 1984 című alkotása, illetve egy Fjordman nevezetű iszlámellenes norvég blogger írásai. Breivik felnéz a Magyarországon kívül alig ismert Hunyadi Jánosra, aki „bárki másnál többet tett annak érdekében, hogy lelassítsa a török előrenyomulást”. „Gyermekeink nem ismerik a nevét, csak a gonosz nyugati gyarmatosítást és az iszlámellenesség veszélyeit tanítják meg nekik” – értekezik Breivik. A norvég tömeggyilkos dicséri Japán, Dél-Korea és Tajvan politikai rendszerét, amely teljesen elutasítja a multikulturalizmust. A brit politikai elitet elítéli, amiért ösztönzi az iszlám bevándorlást, Winston Churchillt azonban hősei között tartja számon.
David Cameron brit kormányfő elrendelte tegnap, a brit biztonsági szervek vizsgálják felül, mennyire tartják szemmel a Nagy-Britanniában működő szélsőséges nézeteket valló csoportokat. A Brit Nemzeti Párt és az Angol Védelmi Liga mellett még több kisebb csoport van, amelyek közös nevezője az iszlámgyűlölet. Breivik kapcsolatokat ápolt több brit csoporttal. Stephen Gash, az Európai Iszlamizáció Elleni Harc (SIOE) egyik alapítója úgy nyilatkozott, hogy bár ő és csoportja elveti a terrorizmust, és a csoport kizárta Breiviket Facebook-tagjai közül, az Egyesült Királyságban és más európai országokban sokan vannak, akik osztoznak Breivik nézeteiben, és nem riadnak vissza módszereitől sem.

Figyelték a gyilkost. Breivik márciusban felkeltette a norvég titkosszolgálatok figyelmét, miután vegyi anyagokat vásárolt egy lengyel kereskedőtől, azóta is a megfigyeltek listáján szerepel – derül ki norvégiai sajtóbeszámolókból. A titkosszolgálatok nem vették komolyan Breiviket, mivel büntetlen előéletű volt, és feltételezték, hogy a vegyszerekre a farmjához volt szüksége. A műtrágyát végül arra használta fel, hogy robbanószert készítsen belőle. (K. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.