Véget ért a fegyverszünet a londoni kormány és ellenzéke között. David Cameron miniszterelnök választókerületében, egy ifjúsági klubban tartott beszédében a múlt héten befejeződött zavargásokra utalva a társadalom egy részének évek óta tartó morális összeomlásáról szólt. Mint mondta, a hagyományos családi keret gyakori felbomlásával megszűnt a szülők nevelő, fegyelmező befolyása, míg az iskolában a politikai korrektség tiltja a rendbontó tanulók fegyelmezését. A kormányfő ígéretet tett arra, hogy a 2015-ös választásokig segítséget nyújtanak a legrosszabb helyzetben lévő 120 ezer családnak, és mindent megtesznek azért, hogy felszámolják a bandák tevékenységét. Az egykori iskolájában felszólaló Ed Miliband, a munkáspárti ellenzék vezetője beszédében hátat fordított a múlt heti parlamenti egyetértésnek, és a zavargások okait a kormány politikájának tulajdonította.
A kormány és a rendőrség között parázs és ízléstelen vita alakult ki arról, hogy kinek volt az érdeme a garázdaság megfékezése. Az első két este a rendőrök túl passzívak voltak, és akkor kezdtek határozottabban fellépni, amikor a miniszterelnök jelezte, hogy a rendőrség mögött áll, ha erőteljesebben lép fel a rendbontók ellen. Az azonban biztos, hogy a közvélemény ellenzi a rendőrök létszámcsökkentését, ami még mindig szerepel a kormány takarékossági tervei között. Az sem biztos, hogy helyeslik Bill Bratton egykori Los Angeles-i rendőrfőnök meghívását tanácsadónak. Bratton a zéró tolerancia híve, ami New Yorkban és Los Angelesben drámaian csökkentette a bűnözést, de kérdés, hogy beválna-e Angliában.
Miközben Londonban amerikai módszerekkel veszik fel a harcot a bűnözéssel, az amerikai Philadelphia hasonló bajokkal küszködik. A hatóságok éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el a hétvégékre a 18 éven aluli fiatalok számára, miután a tinédzserek – az angol zavargókhoz hasonlóan – mobiltelefonon és közösségi portálokon értesítve egymást gyülekeztek és randalíroztak a városban. A fiatalok járókelőket bántalmaztak és raboltak ki, üzleteket rongáltak meg. „Megkárosítottátok magatokat, megkárosítottatok más embereket, megkárosítottátok a korosztályotokat, és őszintén szólva megkárosítottátok saját közösségeteket is” – utalt a rongálók bőrszínére a város fekete polgármestere, Michael Nutter.

Holtan találták azt a nőt Walesben, aki egy hete tűnt el a munkahelyéről