Nem a palesztinkérdés a térség legfontosabb problémája, ez csak egyike a sok gondnak, amelynek azonban kiváló a médiatálalása – mondta egy háttérbeszélgetésen magyar újságíróknak Daniel Ajalon. Az izraeli külügyminiszter-helyettes szerint ha a palesztinok az ENSZ-közgyűlésre beterjesztik a függetlenség iránti kérésüket, azt a plénum meg fogja szavazni, hiszen a testület a palesztin ügy előmozdítása érdekében számos esetben hozott döntéseket. Úgy vélte, a szeptemberi szavazás is csak egy lesz a sorban, nem kell különösebben foglalkozni vele, egyúttal arra figyelmeztetett, ha valóban megszületik a határozat a palesztin állam függetlenségéről, az alapjaiban rengetheti meg a térség stabilitását.
A közgyűlés valóban szinte biztosan támogatja a palesztinok felvetését, de a döntési jogköre igencsak korlátozott, inkább erkölcsi szempontból jelentős. Az ENSZ BT 1974-ben három állandó tag, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország vétója miatt nem zárta ki tagjai közül Dél-Afrikát annak rasszista politikai berendezkedése miatt, így a kérdést a beterjesztő afrikai államok a közgyűlés elé vitték. Itt megszületett a tiltó döntés, így Pretoria 1994-ig, az első, mindenki számára szabad választásokig nem vehetett részt a közgyűlés munkájában, de az ENSZ-nek tagja maradt.
A jelenlegi helyzet szerint szeptember 20-án fogják a palesztinok beadni kérvényüket a közgyűlésben, s minden vezető elutasította, hogy visszavonják a tervet. Az Egyesült Államok vétója szinte biztos az ENSZ BT-ben, de ezt szeretnék elkerülni. Ezért az amerikaiak és az izraeliek is abban bíznak, hogy a palesztinok végül visszavonják kezdeményezésüket.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?