Többnapos látogatásra Kínába érkezett tegnap Joe Biden. Noha az amerikai alelnök az elkövetkezendő napokban összetett tárgyalásokat folytat majd számtalan témában, a közvéleményt leginkább a gazdasági kérdésekkel kapcsolatos megbeszélések érdeklik. A BBC helyszíni tudósítója kínai kormányzati tisztviselőkre hivatkozva arról írt, hogy Biden Pekingben minden bizonnyal elmagyarázza majd az adósságplafon emelése után várható amerikai megszorító intézkedéseket. A kínai Kommunista Párt hivatalos lapja, a Zsenmin Zsipao (Néplap) hasonló következtetéseket von le az egyébként még idén januárban egyeztetett úttal kapcsolatban. Mint írják, Kínában a Standard & Poor’s hitelminősítő Egyesült Államokat ért nemrégi besorolásrontása után leginkább arra kíváncsiak, hogy mennyire van biztonságban a dollárba fektetett pénzük. Peking ugyanis a legnagyobb befektető az Egyesült Államokban, mintegy ezermilliárd dollárnyi állampapírt birtokol, így számukra nem mindegy, miként oldják meg a gazdasági nehézségeket Amerikában. A kínai Új Kína hírügynökség ezzel összefüggésben azt is megjegyezte, Kínában még mindig ketyegő időzített bombaként tekintenek az amerikai gazdaság jelenlegi állapotára, főleg hogy még a washingtoni pénzügyminisztérium által bejelentett „igen komoly költségvetési megszorítások” sem tudtak gátat szabni a meglóduló államadósságnak. A gazdaságpolitikai kérdések között ugyancsak szerepel a kínai valuta, a jüan körül kialakult vita, amelyben Amerika folyton azt szeretné elérni, hogy értékeljék fel a kínai fizetőeszközt, mert annak túl alacsony árfolyama nem kedvező számára.
A gazdasági párbeszéd mellett Biden vizitje bizonyos mértékig politikai puhatolózásnak is tekinthető, hiszen találkozik majd a sokak által csak a következő generációs kínai vezetés fejének tekintett Hszi Csin-pinggel (Xi Jinping). A kínai Kommunista Párt titkárságának főtitkárát tartják a legtöbben esélyesnek a 2012-es pártvezetői posztra, illetve sokan már a 2013-as elnökválasztás befutójaként beszélnek róla.
Minden bizonnyal napirendre kerülnek olyan súrlódást kiváltó kérdések is, mint Kína egyre növekvő katonai költségvetése, illetve a szaporodó, bizonyíthatóan Kínából indított, célzott internetes hackertámadások. Egyes információk szerint egyébként az amerikai fél az emberi jogi kérdéséket, illetve Tibet ügyét is felveti a megbeszéléseken. Az ötnapos út során Joe Biden Kína mellett Japánba és Mongóliába is ellátogat.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető