Tovább gyülekeznek a felhők a Standard & Poor’s (S&P) fölött, a New York Times tegnapi beszámolójából ugyanis az derül ki, hogy már az amerikai igazságügyi minisztérium is vizsgálja a hitelminősítő döntéseit. A lap két olyan forrásból – akiket az eljárás során a tárcánál meghallgattak – úgy értesült, hogy igen súlyos vádak merülnek fel az S&P-vel szemben. Állítólag a hitelminősítő vezetői rendszeresen arra utasították a cég elemzőit, hogy az általuk kiadott rosszabb besorolásokat jobbá alakítsák, s ezzel kétséges értékű jelzálog-fedezetű értékpapírok vásárlására buzdították a befektetőket.
Az S&P-t és a másik két nagy hitelminősítőt eddig már számtalan kritika érte amiatt, hogy a legjobb osztályzatot adtak befektetési eszközökre, amelyek a válságban kámforrá váltak. A nagy amerikai házak működéséről jelentések készültek, a cégeket éles bírálatok érték az Egyesült Államok kongresszusa részéről és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) eljárást indított a visszaélések feltárására. Az igazságügyi minisztérium kezdeményezésében az az újdonság, hogy amennyiben bebizonyosodik a felső utasításokról szóló gyanú, megdől az S&P eddigi védekezési stratégiájának döntő pontja, miszerint náluk a szakembergárda önállóan dönt. A hitelminősítők tevékenységével szemben eddig a legsúlyosabb kritika az volt, hogy olyan intézményeket osztályoznak, amelyektől a bevételeik is származnak; bankok állítólag több százezer dollárt fizettek a besorolásokra. Az amerikai lap írásából nem derült ki, hogy a minisztérium vizsgálata – amelyet állítólag még az Egyesült Államok leminősítése előtt indítottak – a másik két nagy társaságra is kiterjed-e, a cikkben mindenesetre azt vetítik előre, hogy egy sikeres eljárás az amerikai óriás ellen megdönthetné a hagyományos hitelminősítői rendszert.
Az S&P-re rájár a rúd, amióta augusztus 5-én megvonta a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól. Mint ahogy lapunk tegnap beszámolt róla, az intézetet bennfentes információk kiszivárogtatásával vádolja az SEC. A hitelminősítőről időközben kiderült, hogy kétezer milliárd dollárral elszámolta magát, amikor meghozta döntését az Egyesült Államok leminősítéséről. A ház értékelésével szembeni bizalom hiányát legjobban az érzékelteti, hogy a piac nem vette komolyan a leminősítést, és olcsóbban hitelezi Amerikát, mint eddig.
Hibázott a tőzsdefelügyelet? Jelentős mennyiségű dokumentumot semmisített meg az elmúlt években az amerikai tőzsdefelügyelet – közölte a The Wall Street Journal tegnapi cikkében, amelyet a Portfolio.hu idézett. Az iratok állítólag bankokkal és kockázatos befektetési alapokkal kapcsolatos nyomozások eredményeit tartalmazták.

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon