Erdélyi önkéntesek készülnek iskolát építeni a fekete kontinensen, Kenya egyik kisközössége számára. A nem mindennapi vállalkozás ötletgazdája és mozgatórugója a marosvásárhelyi származású, földrajz szakos egyetemi tanulmányait Kolozsváron folytató Halmen Balázs, aki tavaly négy hónapot töltött önkéntesként a kelet-afrikai országban. Itt a Kenya nyugati csücskében fekvő Viktória-tó Rusinga szigetén kezdett dolgozni, ahol azelőtt még nem fordult meg fehér önkéntes. Az ország legszegényebb, ugyanakkor betegségektől leginkább sújtott Nyanza tartományához tartozó sziget lakóinak 45 százaléka HIV-fertőzött, emiatt sok gyerek marad árva vagy félárva, a férfiak tehenekért vásárolnak feleséget, a keresztény istentiszteleteken pedig gyakran előfordul az ördögűzés.
A megbetegedések jelentős részét a hiányos tisztálkodási körülmények okozzák, a falusiak nagy része ugyanis annak a tónak a vizét issza és fürdik benne, amibe belefolyik a közeli város szennyvize. Az erdélyi fiatalember kezdetben angolt, matematikát, tornát és kézimunkát oktatott a gyerekeknek egy helyi szervezet által működtetett magániskolában, a Sargy Education Centre-ben, amely közel 120 árva, félárva és szegény gyereknek nyújt oktatási lehetőséget. Ezen túlmenően a szigetlakók segítségével felépített egy húsz férőhelyes, háromszobás házat, hogy minél több önkéntest tudjon fogadni a szervezet, taneszközökkel bővítette az iskola felszerelését, és víztározót is szerzett az intézmény számára. Halmen megalapította az iskola futballcsapatát, sőt focipályát is épített, labdákat vásárolt, heti háromszor pedig edzéseket tartott a futballért különösen rajongó kenyai kicsik számára.
Hazatérése után fejébe vette, hogy felkarolja a Rusinga szigetén élő kenyaiakat. Halmen vasárnap tizennégy erdélyi és egy budapesti fiatallal együtt visszatér a fekete kontinensre, és a mostani, bádoglemezekből összetákolt viskó helyett nekilátnak egy, a helyi körülményekhez képest korszerű iskola felépítésének, amelyet idővel kétszintesre bővítenének. „Azért fontos az iskola, mert Kenyában a szegénységből való kitörés egyetlen lehetősége az oktatásban rejlik. Vagy ahogy az ottani gyerekek szavalják: az oktatás a kulcs” – indokolja a projektet a fiatalember, aki a tervét felkaroló szervezetekkel, önkéntestársaival téglajegyek (képeslapok) nyomtatásával, adománygyűjtő akciókkal próbálta összegyűjteni az iskola felépítéséhez szükséges 30 ezer eurót. Miközben a tanintézetet három év alatt tervezik felhúzni, Halmenék merészebb álmokat is dédelgetnek: farmot létesítenének Rusinga szigeten a gyerekek szegényes étrendjének gazdagabbá tétele érdekében, AIDS-megelőző, továbbá a kicsiket anyagilag támogató „örökbefogadási” programot indítanának, emellett bevételteremtő tevékenységhez segítenék a közösséget.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk