Huszonegy budapesti és főváros közeli strandot, illetve az év nagy részében uszodaként, gyógyfürdőként üzemelő, de idényben strandként is működő fürdőt vizsgált meg a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) abból a szempontból, hogy megfelelnek-e a környezetvédelmi, fogyasztóvédelmi feltételeknek.
Az értékelési szempontok között szerepelt a hulladékkezelés, a fürdés melletti sportolási lehetőségek, a víztakarékossági gyakorlat, az egészségbiztonság, a kerékpártárolás lehetősége és az alternatív energia felhasználása. A strandokat esélyegyenlőségi szempontból is vizsgálták: külön pontozták a mozgássérültek, valamint a gyerekkel érkező családok lehetőségeit is. A pontozás nulláról indult, a szervezet által pozitívnak ítélt szempontokért pluszpont járt a strandfürdőknek. A fürdőhelyeket meglátogatva ezúttal olyan szempontokra is figyeltek a környezetvédők, amelyeket nem közvetlenül vagy nem általánosan vesznek figyelembe a látogatók, amikor döntenek arról, hova is menjenek kikapcsolódni. Ennek megfelelően az értékelésben kialakult sorrend sem minden részletre kiterjedő eredmény – közölte a zöldszervezet.
Mivel egy alapvetően gyógyfürdőként működő intézmény más célt szolgál, mint például egy élményfürdő vagy strand, ezeket a helyeket csak a saját kategóriájukon belül hasonlították össze a pontozás során. Ezért ebben a tesztben nem lehetett abszolút győztest hirdetni. Ennek ellenére az egyesület sorrendet állított fel, amely támpont lehet a környezettudatos strandolók számára.
A felmérésük alapján a strandok közül a csepeli végzett az első helyen, ahol őrzött kerékpártároló, szelektív hulladékgyűjtés, valamint akadálymentes környezet található. Ugyanezeknél a szempontoknál viszont sok pontot veszített a Paskál és a Pünkösdfürdő, így a lista végére szorultak.
A gyógyfürdőknél a Lukács lett az első, és a Gellért került a lista végére. Utóbbinál az jelentette a legtöbb „rosszpontot”, hogy nincs megoldva a szelektív hulladékgyűjtés, a kerékpártárolás és az alternatív energiahasznosítás.
A strandként is üzemelő uszodák közül a XI. kerületi Nyéki Imre és a Dagály vezeti a rangsort, mivel a családbarát és esélyegyenlőségi intézkedésekért, valamint az alternatív energiahasználatért és szelektív hulladékgyűjtésért kaptak több részpontot – adta hírül a TVE. Ugyanebben a kategóriában a Csillaghegyi uszoda és a VFWG uszoda bizonyult a környezetvédők szerint a leggyengébbnek.
A wellness kategóriában a mogyoródi Aquarena áll a lista élén, bár a tudatos vásárlóknak az a véleménye, hogy ezeknek a fürdőhelyeknek még bőven van mit tenniük az alternatív energiahasználat és az esélyegyenlőség terén. Habár ennél a két szempontnál szerzett pluszpontot, a szigetszentmiklósi Oázis Wellness Strand mégis a lista végére került, mert többek között a szelektív hulladékgyűjtés és a kerékpártároló hiánya miatt több pontot is veszített.
A TVE vizsgálta azt is, hogy milyen állapotban vannak a fürdőhelyeink. Mint közölték, az óriás- csúszdás élményfürdőktől a hatvanas éveket idéző medencekialakításig, fogasos öltözőtől a proxiórás beléptetőrendszerig, a lángos, főtt kukorica, vattacukor büfékínálattól a salátabárig mindenfélével találkoztak, és volt, ahol csak kettő, de volt, ahol több mint tíz medencéből válogathattak.
A strandok egyidejű befogadóképességében hatalmas az eltérés, volt, ahol 500, volt, ahol 9000 embert tudtak fogadni. Nagy eltérések mutatkoznak az építészeti kialakításban is, a zöldek találkoztak értékes műemlékek mellett új építésű, modern vagy több évtizedes, többé-kevésbé karbantartott épületekkel is.
Ennek megfelelően a belépőjegyek ára sem egységes. Egy négyfős család hétvégi egész napos belépőjegy ára 2500 forinttól 16 200 forintig alakulhat – tájékoztatott a TVE.
Holnap jön az igazi tél!