Az elmúlt évtized legnagyobb olajfoltja szennyezi az Északi-tengert Skócia partjaitól alig száznyolcvan kilométerre – jelentette hétfő este honlapján a svájci televízió. A híradás szerint a Shell Gannet Alpha nevű platformjának csővezetékrendszere már a múlt héten megsérült, és azóta körülbelül ezerháromszáz hordó, vagyis nagyjából kétszáztizenhat tonna olaj jutott a vízbe. A cég ugyanakkor azt közölte: ura a helyzetnek. Ezen az állásponton akkor sem változtatott a Shell vezetősége, amikor tegnap reggelre világossá vált, hogy a szennyeződés nem egy, hanem két helyen ömlik a tengerbe. Az MTI idézte Glen Cayleyt, a vállalat európai technikai igazgatóját, aki a BBC Radio 4-nek azt mondta: „Nagyon összetett tenger alatti infrastruktúránk van”, és a második hely, ahol a vezeték megsérült, egy nehezen megközelíthető részen található. A búvárcsapatoknak még időre van szükségük a szivárgás helyének megtalálásához – jegyezte meg az igazgató.
Attól, hogy a harmincegy kilométer hosszú, négy kilométer széles, felszínen lebegő olajréteg elérje a skót partokat, sem a brit–holland multinacionális cég, sem pedig független szakértők szerint egyelőre nem kell tartani – derült ki az AFP beszámolójából. A megszólalók szerint most sokkal valószínűbb az, hogy a folt szétoszlik a vízben; a hiba elhárításáig mindenesetre további több száz tonna szennyeződés kerülhet az Északi-tengerbe.
A történtek a természetvédők figyelmét is felkeltették. A The Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) környezetvédelmi szervezet skóciai igazgatója, Stuart Housden például a gyors és részletes tájékoztatás fontosságát hangsúlyozta, kiemelve, hogy az információk megosztása minden ilyen esetben kulcsfontosságú – közölte a svájci televízió. Az alpesi ország közszolgálati csatornáján hozzátették: az RSPB felajánlotta segítségét, hogy megvizsgálják, milyen kockázatot jelent a szivárgás a madarakra. Housden szavait idézte az MTI is. Eszerint az igazgató figyelmeztetett: „Bármekkora mennyiségű olajról is van szó, ha rossz helyen, rossz időben kerül a tengerbe, az katasztrofális hatással lehet az élővilágra.” A távirati iroda emlékeztetett rá, hogy korábban a Greenpeace arra panaszkodott: a Shell nem tájékoztatja őket az ügyben, a szivárgás tényét is csak napokkal később közölte a vállalat.
Ismert, hogy tavaly a Mexikói-öbölben következett be jelentős környezeti kárt okozó ipari katasztrófa. Akkor a BP fúrótornya, a Deepwater Horizon felrobbant, majd a csővezetékekből több millió hordónyi olaj ömlött a tengerbe. A szerencsétlenség április 20-án történt, a mentőcsapatoknak pedig csak nyolcvanhét nappal később sikerült megállítaniuk a szivárgást. A szennyezés rendkívüli anyagi és természeti károkkal járt. A Greenpeace például egy évvel a Deepwater Horizon katasztrófája után azt közölte: friss kutatási adatok alapján a tengervízbe jutott olaj azokat a területeket is beszennyezte, ahol a térségben honos cetcápák zsákmányállatai élnek, és így világ legnagyobb halának élőhelye is veszélybe került.

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon