Több hazai önkormányzat is úgy próbált meg enyhíteni pénzügyi nehézségein az elmúlt években, hogy svájcifrank-alapú hitelt vett fel vagy kötvényt bocsátott ki. A települések és megyék többsége ráadásul sok esetben 2007-ben és 2008-ban tette ezt, amikor a forint még meglehetősen erős volt a svájci frankkal szemben. A 2009-es válság miatt, de főleg az elmúlt hetekben azonban a forint alaposan gyengült az alpesi valutához képest, néhány napja már az is előfordult, hogy csaknem 272 forintot kértek egy svájci frankért.
A napokban az MTI összeállítást készített arról, hogy az egyes önkormányzatokat miként érinti a forint gyengülése. A válaszokból az derül ki, hogy az erős svájci frank egyelőre egyetlen megkérdezett helyhatóságot sem tett még padlóra, de többen a pénzintézeteikkel egyeztetnek a helyzet rendezéséről, és fontolgatják a tartozások átütemezését. Baranyában a megyei önkormányzat és Pécs városa is tárgyal a bankokkal adósságállománya kezeléséről. A megye svájcifrank-alapú hitelállománya 4,3 milliárd forint, az önkormányzat még 2007. december 20-án bocsátott ki 20 évre szóló 20 millió svájci frank névértékű kötvényt. A törlesztést két évvel később kellett megkezdeni, a törlesztőrészlet az idén 22,1 millió forinttal nőtt. A Páva Zsolt vezette Pécs pedig 2008-ban bocsátott ki hatmilliárd forint névértékben svájcifrank-alapú, húszéves lejáratú kötvényt, amelynek 2011-ig csak a kamatait kellett fizetni. Salgótarjánban egyelőre még nem döntöttek arról, hogy kezdeményezik-e a tőketörlesztés átütemezését. A nógrádi megyeszékhelynek „csak” 379 millió forint frankalapú fejlesztési hitele van.
Az önkormányzatok egy csoportja a nehézségek ellenére is fizet. Így tesz Szeged, amely 8,4 millió svájcifrank-alapú hitellel birkózik, és törleszt a közeli Hódmezővásárhely is, amely 2006-ban bocsátott ki zárt körben kötvényt 69,4 millió svájci frank értékben. Az idei évtől itt várhatóan csaknem félmilliárd forintot költenek majd a kötvény tőketörlesztésére. Szolnok svájcifrank-alapú hitelállománya csaknem eléri a húszmilliárd forintot, amely kétszeri hitelfelvételből és egy alkalommal történt kötvénykibocsátásból tevődik össze. A Tisza-parti városban a törlesztés rendben zajlik, de a város már most több tíz millió forint árfolyamveszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A szintén rendben törlesztő Oroszlány a forint gyengülése miatt az elmúlt egy évben csaknem 65 millió forint árfolyamveszteséget szenvedett el. Fizeti hitelét továbbá Kecskemét, Nagykanizsa, Zala megye és a meglehetősen szorult helyzetben levő Szombathely is. A vasi város adósságállománya 16,5 milliárd forint volt a múlt év végén, ebből ötmilliárd forint svájcifrank-alapú hitel. A tízéves futamidejű hitel törlesztése három év türelmi idő után, 2009–2010-ben kezdődött el, a jelenlegi frankárfolyam mellett összesen 2,5 milliárd forint árfolyamveszteség keletkezik.
Egyes szerencsésebb településeknek van ugyan svájcifrank-alapú hitelük vagy kötvényük, de azok törlesztése egyelőre még nem kezdődött el. A Szita Károly vezette Kaposváron az idén indul az alpesi valutában kibocsátott kötvény visszavásárlása, de nem kellett eddig elkezdeni a tőketörlesztést Ajkán, Békéscsabán, Dombóváron, Miskolcon, Sümegen, Szekszárdon és Tolna megyében sem. Többen is elmondták azonban, hogy minden attól függ, hogy ha fizetni kell, akkor menynyire lesz erős a forint az alpesi valutához képest.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”