Rekultiválják a lerakókat
Huszonhat Csongrád és Bács-Kiskun megyei település szilárdhulladék-lerakójának rekultivációja kezdődött el uniós támogatással. A beruházás célja a hulladék jelentette környezeti veszély csökkentése, és az évtizedekig szeméttelepként működő területek rehabilitációja. A 2,79 milliárd forint összköltségű, 2012 őszéig tartó beruházás során a telepeken évtizedekig gyűlő szemetet depóniákba rendezik, tömörítik, majd az így kialakított platókra a szivárgást megakadályozó vízzáró réteg és 40 centiméteres humusztakaró kerül. A füvesített depót a területre hulló csapadékot összegyűjtő övárokkal veszik körbe és erdősítik. (MTI)
Komposztálási program
Komposztálási programot indított el a Gaja Környezetvédő Egyesület Székesfehérvár egyik városrészében és több Velencei-tó-parti településen is; a projekt megvalósítására nyolcmillió forintot nyert a Környezet és energia operatív program pályázatán. A programba 300 családot vontak, illetve vonnak be Székesfehérvár családi házas, úgynevezett Vezér utcák városrészében, valamint Dinynyésen, Agárdon, Gárdonyban és Velencén. A Gaja Környezetvédő Egyesület programjába jelentkezőknek rövid szakmai képzést tartanak, és térítésmentesen biztosítanak nekik egy újrahasznosított műanyagból, valamint egy fából készült komposztkeretet, s évente két-három alkalommal professzionális ágaprító gép használatát is lehetővé teszik számukra. (www.greenfo.hu)
A parlamenten spórolna az LMP
Az LMP szerint új, pazarló díszkivilágítás helyett a Parlament fűtési és világítási költségeit csökkentő, a megújuló energiákat hasznosító felújítására lenne szükség. A párt arra hívta fel a figyelmet, hogy a Parlament új díszkivilágítása 470 millió forintba kerül. Szerintük azonban nem újabb és újabb energiapazarló presztízsberuházásokra van szükség, hanem takarékosságra, a parlament részéről pedig példamutatásra. Ennek jegyében a párt a tavalyi költségvetéshez már beterjesztett egy módosító indítványt, amely az Országház energiahatékonysági felújítását szolgálta volna – áll az LMP közleményében. (www.lehetmas.hu)
Csapás a korallzátonyokra
Komoly károkat okoznak a Nagy Korallzátonyon a mezőgazdaságban használt növényvédő szerek az ausztrál kormány vízminőségi jelentése szerint. A Nagy Korallzátony a világörökség része. Az elmúlt években az éghajlatváltozás okozta korallfehéredés súlyos csapást mért rá. Az ausztrál kormány által most első ízben készített vízminőségi jelentés alapján a mezőgazdaságból származó vegyszerek további veszélyt jelentenek az értékes élőhelyre. A kertészetek csaknem egynegyede és az állattartó gazdaságok tizenkét százaléka elfogadhatatlan módszereket alkalmaz. Még 60 kilométerre
a parttól is találtak növényvédő szereket olyan koncentrációban, hogy az mérgező a korallokra. (MTI)

Újabb karókkal bénítja meg Karácsony a budapesti közlekedést