Számos világsztár fordult meg a városban a 2010-es kulturális esztendőben, miközben hazánk és Pécs értékeit megmutatta a kulturális forgatag. Ennek örököse lett a Kodály Központ és a Zsolnay negyed, amely a pécsi Európa kulturális fővárosa programra minden bizonnyal felteszi majd a koronát. A negyed Pécs Balokány városrészén, a 6-os főút két oldalán terül el, a belváros keleti határán. Az egykor több ezer embernek is munkát adó gyár területének nyugati és déli részét foglalta el, míg az immár csupán néhány száz embert foglalkoztató Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. a terület keleti sarkába vonult vissza. Az egykori manufaktúra területén ugyanakkor a Zsolnay család otthona is megtalálható, a volt gyárcsarnok, a kert pedig varázslatos pirogránit elemekkel díszített. Az épületeket felújították, s új tartalommal töltötték meg.
A Zsolnay negyedet több részre osztották: a Míves negyedben kapott helyet Gyugyi László különleges Zsolnay-gyűjteménye, amely a gyár 1870-től 1910-ig tartó aranykorának legszebb 600 darabját tartalmazza, melyek a historizmus, a millennium és a szecesszió világát elevenítik fel. Ide kapcsolható a felújított Zsolnay-mauzóleum, amely fél évszázados pusztulás után nyerte vissza újra különleges fényét. Az épületet és annak környékét is rendbe tették, helyreállították a sírbolthoz vezető út melletti 42 pirogránit oroszlánt is. Ugyanitt kap helyet az az alkotó- és inkubátorház, ahová képzőművészeket várnak majd, részben a Zsolnay-gyárral is együttműködve, s itt található a Kézművész utca üzletsora is.
A Gyermek és családi negyedben lévő galéria csaknem ezer négyzetméteres kiállítótere a kortárs művészetek darabjainak adhat otthont. Nem véletlenül nyitott a pécsi Pinczehelyi Sándor életmű-kiállításával, jelenleg pedig Barcsay Jenő, Bernáth Aurél, Berény Róbert, Czóbel Béla, Derkovits Gyula, Kmetty János, Kondor Béla, Martyn Ferenc, Schaár Erzsébet művei tekinthetők meg itt. A képzőművészet szerelmesei mellett a teátrumok kedvelőinek is kedveztek, hiszen az idén 50 éves jubileumát ünneplő Bóbita Bábszínház ez év januárjától szintén itt várja a nézőket 185 férőhelyes nagyteremmel, s a legkorszerűbb színpadtechnikával. Tudományos-ismeretterjesztő célokat szolgál a planetárium, amely háromdimenziós mozival, interaktív kiállítással is rendelkezik.
Vendéglátóhelyek, kávézók nyitják majd ki kapuikat az Alkotó negyedben, s itt tartják többek között a hagyományteremtő szándékkal elindítandó Zsolnay fesztivált is, és a belvárosból ide költözik át a Pécsi Ifjúsági Központ. A Pécsi Tudományegyetem csaknem 14 ezer négyzetmétert foglalhat el a komplexumban – az Egyetemi negyedben –, a Művészeti Kar hallgatói már szeptembertől itt kezdhetik el a tanévet, ezzel pedig megszűnik a kar korábbi, több képzési helye közötti ingázás. Szobrászati és festészeti tanműhelyek mellett kerámiaműhely is elkezdi majd működését. Az egyetem az ez utóbbihoz kapcsolódó képzést 2009-ben éppen a kulturális fővárosi program Zsolnay-projektjéhez kapcsolódva indította el. A doktori iskola hallgatóinak is teremtenek megfelelő helyszínt, s raktárakat hoztak létre, sőt, kiállításokra is mód nyílik majd itt.
A Zeneművészeti Intézetben egy 180 néző befogadására alkalmas multifunkcionális hangversenytermet és zenekari próbatermeket alakítottak ki. Az universitas teátruma, a Janus Egyetemi Színház pedig ősztől már profi körülmények között, új létesítményében tarthatja meg előadásait. A tervek szerint a Bölcsésztudományi Kar néhány képzése is ide kerül, ám a kommunikáció- és médiatudományi tanszék, valamint a szociológia tanszék beköltözésére még várni kell. Az új kulturális városrészhez szervesen illeszkedik a tavaly átadott Kodály Központ is, amely a Zsolnay negyedtől alig néhány lépésre található, a szintén a kulturális fővárosi program részében átadott Tudásközpont szomszédságában.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”