Petíciót fogalmazott meg a dunaszerdahelyi Pázmaneum Polgári Társulás civil szervezet, amely arra emlékeztet, hogy Esterházy János nyíltan szembeszállt a náci diktatúrával, és életét kockáztatva mentette a világháborúban a magyar, cseh, szlovák, lengyel, zsidó embereket. A szlovák fasiszta bábállam parlamentjében, Tiso alatt egyedül a magyar politikus szavazott nemmel a zsidók deportálására. A világháború végeztével mégis bebörtönözték. Ivan Gasparovic egy nemrég megjelent interjúban azt mondta: „szobrot állítani Kassán Esterházynak, aki Hitler és a fasizmus híve volt, helytelen”.
Szarka László történész, a révkomáromi Selye János Egyetem dékánja a szlovákiai Pátria Rádiónak nyilatkozva kiemelte: Esterházy modern kisebbségi politikus volt, a csehszlovák parlament képviselőjeként megpróbált olyan memorandumpolitikát folytatni, melyben a csehszlovákiai magyarság által elszenvedett sérelmeket igyekezett ötvözni azokkal a követelésekkel, amelyek nyomán ez a kisebbség valódi közösségé válhatott volna. Politikáját cseh és szlovák részről is értékelték, Eduard Benes, amikor csehszlovák köztársasági elnökké választották, személyes beszélgetésre hívta meg Esterházyt 1936-ban, s nemzetiségi miniszteri posztot ajánlott fel neki – hangsúlyozta Szarka. Szerinte Esterházy mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy a magyarkérdést Közép-Európában rendezni kell. Az akkori Európa viszont minden szinten foglalkozott a békés revízió lehetőségével is – tette hozzá. Szarka kutatásai szerint Masaryk elnök 21 dokumentálható kijelentést tett olyan értelemben, hogy a csehszlovákiai magyarkérdés esetében a békés határrendezést is elképzelhetőnek tartja. A történész úgy véli, Esterházynak semmi köze nem volt a fasizmushoz. Arra törekedett, hogy mindazok a szélsőséges nézetek, amelyek együtt jártak a közép-európai térség fasizálódásával, ne érjék utol a szlovákiai magyarságot.
Tiltakozás. Toalettpapírba csomagolták tiltakozó aktivisták Ferdinand Durcansky egykori nácibarát szlovák politikus mellszobrát hétfőn az észak-szlovákiai Zsolnához közeli Rajecben. A Polgári Charta 2010 nevet viselő szervezet aktivistái, mielőtt elbántak volna Durcansky mellszobrával, Rajec központjában virágot helyeztek el a szlovák nemzeti felkelés emlékművénél a történelmi esemény kitörésének 67. évfordulója alkalmából. (MTI)

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?