Ha mérsékelt ütemben is, de folytatódik a növekedés az euróövezetben – fejtette ki hétfőn az Európai Központi Bank (EKB) elnöke az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottságának rendkívüli ülésén, amit az euróövezet helyzetéről tartanak. Jean-Claude Trichet elmondta, hogy a térség egészében általában véve viszonylag jók a reálgazdasági mutatók, ugyanakkor marad a fölöttébb nagy bizonytalanság, nem utolsó- sorban a pénzpiacokon az utóbbi időben tapasztalható feszültségek miatt. A bankelnök szerint a bizonytalanság azokkal a költségvetési és gazdaságpolitikai kiigazításokkal hozható összefüggésbe, amelyeket az euróövezeti és más fejlett országok alkalmaznak költségvetésük kiegyensúlyozása céljából. Trichet egyszersmind sürgette az euróövezet kormányait, minél előbb valósítsák meg azt a mentőcsomagot, amelyről a júliusi 21-i csúcstalálkozón döntöttek az európai adósságválság rendezése érdekében. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök szerint a megegyezés már nincs is messze: legkésőbb szeptember közepén megszülethet a kompromisszum. Mint elmondta, szeptember 16-án informális eurócsoport-találkozót tartanak Lengyelországban, márpedig addigra ki kell alakulnia az egyetértésnek a döntéshozók között.
Míg Trichet nem beszélt konkrét számokról, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) várakozásai kiszivárogtak. Az olasz ANSA hírügynökség által megszerzett IMF-dokumentum szerint az idei euróövezeti gazdaságnövekedés 1,9 százalék lesz az eddig becsült 2 százalék helyett, a jövő évi növekedési adatot 1,7 százalékról 1,4 százalékra változtatta a Valutaalap. A washingtoni székhelyű szervezet az idei évre 1,6 százalékos amerikai gazdaságnövekedéssel számol, miután két hónapja még 2,5 százalékosat valószínűsített. A jövőre várt növekedési ütemet 2,7 százalékról 2 százalékra fogta vissza. Az olasz hírügynökség szerint az új előrejelzések az IMF szeptemberben ismertetendő féléves Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) című dokumentumában szerepelnek majd.
Idetartozó hír, hogy Christine Lagarde a gazdaság mai problémáinak kezelésére az enyhe pénzügypolitika, mindenekelőtt az alacsony kamat politikájának folytatását javasolta hét végi felszólalásában a központibank-vezetők éves konferenciáján.

Kiderült, hogy mikor jön végre az igazi nyár!