A NATO katonai beavatkozása nélkül a líbiai hatalomváltás nem valósulhatott volna meg – hangsúlyozta tegnap Berlinben a francia külügyminiszter a német nagyköveti konferencia vendégeként mondott beszédében. Alain Juppé úgy vélekedett, hogy „csakis a nemzetközi közösség katonai intervenciója tette lehetővé az igazi vérontás megakadályozását az észak-afrikai országban”. A katonai intervenciótól tartózkodó német diplomáciának szánt szemrehányásra Guido Westerwelle német külügyminiszter meghunyászkodással válaszolt, elismerve, hogy Berlin rosszul mérte fel a beavatkozás esélyeit és kockázatait. Megfigyelők szerint Westerwelle közelgő bukásában ennek a kudarcnak is szerepe lehet. A vezetők azonban megállapodtak, hogy a nézeteltérés már a múlté.
Bár Juppé egyértelmű fordulatról beszélt, abban még a felemelkedő líbiai hatalom, a felkelők Átmeneti Nemzeti Tanácsa (ÁNT) sem tűnik biztosnak. A testület vezetője, Musztafa Abdel-Dzsalíl egy dohai konferencián úgy fogalmazott: Kadhafi továbbra is veszélyt jelent az országra és a világra nézve.
Miután a fővárost, Tripolit többé-kevésbé elfoglalták, a lázadók most a volt vezető szülővárosa, Szirt ellen vonultak. Azt senki sem tudja, hogy Kadhafi hol rejtőzködik, elhagyta-e egyáltalán Tripolit, vagy délre ment ellenállni, de abban is van logika, hogy a végső helytállásra ott akar sort keríteni, ahonnan pályája elindult. A felkelők ultimátuma a településnek: „megadás vagy felszabadítás”.
Erősen kérdéses, hogy a felkelők uralma alatt milyen irányt vesz az ország. A jövőből ízelítőt adtak, amikor bejelentették, hogy tízezer foglyot szabadítottak ki a börtönökből azóta, hogy a múlt héten behatoltak Tripoliba. Szintén a jövőre utal az is, hogy egy befolyásos kelet-líbiai törzs, az Obeidat radikális iszlamistákat vádolt meg a felkelők katonai parancsnokának, Abdel-Fattah Júnisznak a megölésével. Közölték: maguk szolgáltatnak igazságot, ha az ÁNT a ramadán végéig nem fedi fel, kiket gyanúsít az emberöléssel. Júnisz unokaöccse megjegyezte, „Vannak, akik azt akarják, hogy Líbiát is olyan milíciák irányítsák, mint Afganisztánt.”
Közben kiderült: Kadhafi felesége és három gyereke hétfőn algériai területre lépett. Az algíri külügyminisztérium szerint Szafia, valamint lánya, Áisa, illetve fiai, Hannibál és Mohammed, valamint az ő gyermekeik reggel átlépték az algériai–líbiai határt.
A nemzetközi intervenció fődíjáról, az olajról optimista értékelés látott napvilágot tegnap. Elemzők szerint kilenc hónapon belül helyreállhat az olajtermelés Líbiában, és elérheti a felkelés előtti szintet, azaz a napi 1,4 millió hordót. Az olasz Eni-csoport már alá is írt egy megállapodást a felkelők képviselőivel arról, hogy újraindítják az észak-afrikai ország gázmezőit Olaszországgal összekötő vezetéket.
Haldoklik az ügynök. Az amerikai CNN hírportál megtalálta Tripoliban Abdelbaszet al-Megrahit, az 1988-as Lockerbie-merénylet egyik elkövetőjét, akit 2009-ben, nyolc év letöltött börtönbüntetés után engedett haza a skóciai bíróság, tekintettel halálos betegségére. Az orvosok akkor három hónapot jósoltak a férfinak, ám al-Megrahi a mai napig nemzeti hősként él fővárosi villájában – amerikai szenátorok haragját zúdítva Skóciára. A tudósító azonban – a kereszttűzbe került skót kormány állítását alátámasztva – valóban egy kóma közeli, haldokló férfit talált. (K. E.)

Videón a veszélyes motoros, akit csak a szerencse mentett meg a haláltól a 6-os úton