Az ország minden részéről érkeztek magyarok a Duna-parti városba, akiknek a Magyar Koalíció Pártja okozta azt a „meglepetést”, hogy szlovák értelmiségieket is meghívott a rendezvényre, hogy az európai értékek iránt nyitott véleményüket kifejtsék a nagygyűlésen. Meseznikovon kívül szót kapott a nemzetközileg is ismert és elismert Miroslav Kusy professzor, aki nagy tapsot kapott, amikor azt fejtegette, „a magyarok és a szlovákok, a két ország olyan nemzetközi szervezetek tagjai, amelyek együtt garantálják a többi tagországgal lakosságuk biztonságát és gazdasági fejlődését, méltatlan hát, ha az egyik EU- és NATO-tagország ellenségként tekint a másik tagországra, ha intézkedéseivel akadályozza az egyszerű emberek közti kapcsolatok építését”. Kusy sajnálatosnak nevezte, hogy a „közismerten nacionalista Fico-kormány ésszerűtlen és megmagyarázhatatlan törvényét az új kabinet sem szüntette meg, holott egyként bünteti a polgárokat – szlovákokat, magyarokat és mindenkit, aki európai módon, szabadon akar élni a sokszínű Európában”.
A felvidéki magyar civil szervezetek képviselői közül kezdésként Gubík László, a Via Nova ifjúsági csoport alelnöke kapott szót, aki elsőként vállalta nyilvánosan, hogy kérte és felvette a magyar állampolgárságot. Gubík elmondta, nem azért tette, hogy másokat, sorstársait hozza kínos helyzetbe, éppen fordítva: a törvény értelmetlenségére, a helyzet abszurditására kívánta felhívni a figyelmet, hogy segítsen másoknak. Megerősítette, kész akár a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordulni, hogy bizonyítsa, Szlovákia jogtalanul és alkotmányellenesen akarja őt megfosztani szlovák állampolgárságától csak azért, mert felvette a magyart.
A Klapka-tér hallgatósága, amely a nagygyűlés alatt teljesen megtelt a felvidéki magyarokkal, nagy tapssal fogadta a rendezvény egy másik szónokát, Pásztor Istvánt. A Vajdasági Magyarok Szövetségének elnöke a vajdasági kulturális autonómiáról is szólt, amiért a dél-vidéki magyarság keservesen megküzdött, s ennek apropóján biztatta a felvidéki magyarokat arra, egyénenként és közösségként is nap nap után ki kell állni igazukért, mert „elképesztő lenne, hogy amit ki lehet harcolni a Balkánon, nem valósítható meg az Európai Unió tagországában”.
A vajdasági magyarok példáját hozta fel a nagygyűlés szervezőit képviselő Less Károly, az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás szóvivője, aki azt hangsúlyozta, a szlovákiai magyarság „otthon van szülőföldjén, ideje lenne, ha úgy is viselkedne”. Elutasította azokat a politikusi szándékokat, amelyek le akarják csatolni az anyanemzetről a szlovákiai magyar nemzetrészt.

"A hétszentségit neki!" – Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül Tseber Roland fenyegetőzését