Ami vevőink, ha lakóingatlanról van szó, akkor a lakásokon kívül újszerű családi házakat keresnek, azokat is tipikusan a harminc- és hatvanmillió forint közötti árkategóriában. Főleg a pesti oldalon érdeklődnek, azon belül is a X., XIV., XV., XVI., XVII., XVIII. és XIX. kerületekben – mondja lapunknak Hu Chao Yang, a Chaoyang ingatlan- és hiteliroda vezetője. Mint kifejtette, honfitársai elsősorban a fővárosban vásárolnak ingatlant, de már nem kifejezetten a Baross utca és az Orczy tér környékén. – E korábban felkapott környék iránt ma már kisebb az érdeklődés, s inkább a jó közlekedésű és biztonságosabb kerületekben keresnek otthonokat – hangsúlyozza a szakember.
A Magyarországon élő kínai ügyfeleknek azért célszerű külön ingatlanirodát létrehozni, mert az jobban ki tudja szolgálni őket. – Én azért tudok nekik többet nyújtani, mert ismerem az igényeiket. Másrészt sokan nem beszélnek jól magyarul, ami miatt más közvetítőknél nehézségekbe ütközhetnek. Részben emiatt van mostanában elég sok kínai ügyfelünk – mondja Hu Chao Yang, akitől azt is megtudtuk, hogy a kínai ingatlankeresők főbb vásárlási szempontjai megegyeznek a magyarokéival. Esetükben is az ár élvez elsőbbséget, vagyis a legfőbb kritérium, hogy az ingatlan minél olcsóbb legyen. A kínaiak azonban az ügyletek során – amikor eladnak – nagyon rugalmasan állnak az alkuhoz, és szükség esetén akár jelentős árengedményre is hajlandók.
Mint megtudtuk, a keleti vevők főként világos, keleti és déli fekvésű, szabályos elrendezésű lakásokat és házakat keresnek, ha pedig családról van szó, akkor a gyerekek tanulási szempontjait is figyelembe veszik, s lakásvásárláskor azt is fontosnak tekintik, hogy otthonuk közelében olyan középiskola legyen, ahol angol nyelven oktatnak. A nagyobb családi házat tipikusan egy család veszi meg, de gyakorta előfordul az is, hogy egy-egy rokon család is csatlakozik hozzájuk, és közösen vásárolnak meg egy ikerházat nagyobb telekkel.
A tendenciákat figyelve nemcsak az adásvételeket lehet kiemelni, hanem azt is, hogy nagyon sok kínai bérlakást is keres. – Sokan egyáltalán nem akarnak ingatlant vásárolni, kifejezetten bérelni szeretnének. A bérlemény iránt sokszor akkor is van igény, ha a bérlőnek amúgy saját lakása van. Ha ugyanis ez utóbbi a munkahelytől messze esik, akkor nem el-, hanem inkább kiadják azt, majd a munkahely közelében bérelnek egy másik lakást. Sok nálunk élő kínai egyébként kifejezetten azért vásárol ingatlant, hogy azt a Magyarországon dolgozó vagy tanuló honfitársainak kiadja. Erre mostanában értelemszerűen azért van gyakrabban példa, mert az árak nagyon alacsonyak, s a vevők egy része befektetési szándékkal vesz lakást. Van egyébként olyan érdeklődő is, aki üzlethelyiséget vásárol ugyancsak abból a célból, hogy azt bérbe adja.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón