Schmitt Pál köztársasági elnök kitartásra buzdította tegnap a Semmelweis Egyetem elsőéves hallgatóit az egészségügyi oktatási intézmény 242. tanévnyitóján Budapesten. Az államfő beszédében kérte, hogy a hallgatók a várható nehézségek ellenére is tartsanak ki Magyarországon, és azzal hálálják meg taníttatásukat, hogy boldogságukat nem a „könnyebb élettel kecsegtető külföldön, hanem a szülőföld rögösebb útján” próbálják elérni. A tapasztalatszerzés céljából mégis külföldre távozóktól azt kérte, iparkodjanak minél hamarabb visszatérni, hiszen – mint mondta – a magyar emberek egészségéért fáradozni biztosan felemelő érzés lesz.
Pálinkás József a Debreceni Egyetem (DE) tanévnyitóján azt hangsúlyozta, hogy „Magyarországot szellemi értelemben újjá kell építeni”. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke beszédében kiemelte, hogy „a bizalmatlanság hálózatának korát” éljük, és a magyar felsőoktatás több évtizedes útvesztői után most is keresi az utat: az oktatás és a kutatás legjobb szervezeti kereteit, finanszírozásának leghatékonyabb módját. Úgy vélte, túl sokan készítenek felsőoktatási koncepciót, és túl kevesen újítják meg saját tantárgyukat. – A közösség pénzén kiművelt emberfő – „a nemzet igazi hatalma” – tudásával elhagyja hazáját. A magyar felsőoktatásban képzett elit távozik, a használhatatlanságig divatos diplomával rendelkezők munkanélküli-segélyre várnak – elemezte a mai helyzetet Pálinkás József, aki útmutatásul úgy fogalmazott: újra bíznunk kell egymásban.
Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen polgármestere az ünnepségen arról beszélt, hogy a felsőoktatásban létre kell hozni egy „elitligát”, hogy tényleg versenyképessé váljon az ország. A politikus „agyrémnek” nevezte a fejkvótarendszert, s kijelentette: néhány elitintézmény – ide sorolta a Debreceni Egyetemet is – „megkülönböztetett finanszírozása elengedhetetlen”.
– A mai kormány tagjai tisztában vannak azzal, hogy az oktatás, a kultúra erősítésre szorul. Fájdalom, hogy olyan objektív körülmények között élünk, amelyek vágyainknak korlátokat szabnak. A szándék és az elhatározás azonban megvan, hogy megerősítsük, talpra állítsuk a felsőoktatást és a köznevelést – hangsúlyozta Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkára a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésén. Kifejtette, a befejezéséhez közeledik a felsőoktatást újraszabályozó törvény megalkotása, amelynek elsődleges célja, hogy az ország megőrizze, sőt fokozza versenyképességét.

Sebestyén Balázs polgárpukkasztó kijelentést tett az 1,2 milliárdos lottónyereményről