Számos – magas költségű, nagy telephelyigényű – beruházás esetén problémaként vetődött fel korábban, hogy a kulturális örökségvédelmi szabályok által kötelezően előírt megelőző régészeti feltárások teljes költségigényét nagyon nehéz volt előre megbecsülni – indokolta L. Simon László a törvénymódosítás szükségességét. A parlament kulturális bizottságának fideszes elnöke ezért kezdeményezte, hogy tegyék kötelezővé a beruházások előtt az előzetes régészeti dokumentáció készítését. A műszeres lelőhely- és leletfelderítés, terepbejárás alkalmazásával készült dokumentumok segítségével L. Simon szerint ki lehet majd számolni a régészeti feltárások teljes költségét, időigényét.
L. Simon javaslata azt is tartalmazza, hogy ha az előzetes régészeti dokumentáció szerint a nagyberuházáshoz köthető előzetes régészeti feltárás megbecsült költségei túl magasak lennének, akkor állami segítséggel, akár állami támogatással is találjanak másik területet a beruházáshoz. Azaz: ha egy nagyberuházás a bizonytalan régészeti költségek miatt nem valósulna meg – L. Simon László szerint volt már erre példa –, akkor az illetékes szakminiszter megegyezhet úgy is, hogy ezek a költségek ne befolyásolják a beruházást.
A feltárások költséghatékonysága, az örökségvédelem és a beruházók érdekei összehangolása érdekében, a múlt év nyarán módosított kulturális örökség védelméről szóló törvényhez kapcsolódóan – szintén még tavaly – a Nemzeti Erőforrás Minisztérium rendeletet is alkotott. Utóbbi tíz napra rövidítette a megelőző ásatások engedélyeztetési eljárását – ami korábban akár két-három hónapig is eltarthatott.

Ausztria és Szlovákia is megszünteti a határellenőrzéseket