Nem lenne helyes megmenteni a devizahiteleseket – egy WikiLeaks által nyilvánosságra hozott nagykövetségi távirat szerint ezt mondta Simor András az Egyesült Államok budapesti nagykövetének. Az üzenetet April H. Foley küldte az amerikai külügynek 2008. október 30-án, miután megbeszélést folytatott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökével.
– Végre meg kell tanulnunk, hogy nincs ingyenebéd – fogalmazott a bankár, aki szerint a magyaroknak meg kell tanulniuk „helyesen cselekedni”. Simor András a nagykövettel folytatott magánbeszélgetésben azt is kijelentette, hogy nincs hatékony eszköz a devizahitelek visszafogására.
A jegybankelnök egyébként hivatalos nyilatkozataiban sem erőltette a devizahitelesek megsegítését, többször is hangsúlyozta, hogy ez nem is az MNB feladata. Simor András 2008 végén arról beszélt, hogy „jelenleg nem látható, hogy meg kellene menteni a devizahiteleseket”. A bankár az Orbán-kormány árfolyamrögzítésre vonatkozó döntését is bírálta. Simor szerint az intézkedés azt az illúziót keltheti a magyar lakosságban, hogy az árfolyamkockázat elől el lehet menekülni, ez pedig hosszú távon káros.
*
Foley devizahitelesekkel foglalkozó jelentése egyébként nem titkos, a távirat elejére ugyanakkor ezt írták: „csak hivatalos használatra”. A volt amerikai nagykövet levele említést tesz arról is, hogy nagyon rövid idő alatt hatalmasra duzzadt a magánszemélyek és a vállalatok devizahitel- (elsősorban svájcifrank-, másodsorban euró-) állománya. A távirat megemlíti továbbá, hogy 2003-ban az összes lakossági hitelállomány csupán öt százalékát tették ki a devizahitelek, míg nem egészen öt év múlva már a hitelállomány 62 százaléka devizában volt.
Egy másik jelentés szerint kritizálta a Gyurcsány-kormányt, a széles körben elterjedt korrupcióról beszélt, a politikai elitet pedig szervezett bűnözői csoportokhoz kötötte Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek, amikor 2009-ben személyes találkozón beszélgetett az amerikai nagykövettel. A találkozóról készült, szintén a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott nagykövetségi jelentésben többek között arról is írnak, hogy Erdő értékelte, hogy az akkor kormányzó Bajnai-kabinet fellépett a szélsőséges csoportokkal szemben, és hogy elfogták a romagyilkosságok gyanúsítottjait, ugyanakkor jelezte: úgy véli, a 2010-es választások, a Fidesz várható győzelme után javulni fog a helyzet Magyarországon. A jelentés szerint hozzátette, „így sem leszünk a mennyországban”.
Erdő azt mondta, a baloldali kormányok alatt romlott a demokrácia és a törvényes rend helyzete. Közölte azt is, a Gyurcsány-kormány manipulálta a gazdasági adatokat. Szerinte a rasszizmus nem olyan súlyos az országban, ahogyan a média bemutatja. Úgy vélte, egyes politikai körök érdeke, hogy a szélsőségesekkel eltereljék a figyelmet a fontos dolgokról, bár a Magyar Gárda fellépése benne is félelmet kelt. A közbiztonságról leszögezte, a kormány szándékosan meggyengítette a rendőrséget, hogy megóvja a bűnszervezeteket, és a politikai elithez kötődő bandákat.
Publikálta a WikiLeaks a Morvai Krisztina jobbikos politikus 2009. júniusi sajtóreggelijéről beszámoló diplomáciai táviratot is. Eszerint Morvai erős, „ha nem is mindig kedvező” benyomást gyakorol a külföldi tudósítókra; nem lehet egykönnyen besorolni, és nem szabad alábecsülni. A távirat szerint a magyar médiában „Náci Barbiként” aposztrofált jobbikos képviselő egyaránt képes magas szintű diskurzusra és a legkeményebb antiszemita retorikára.
Egy érzékenynek minősített nagykövetségi jelentés a magyarországi embercsempészetről is szól. Az Origo.hu által ismertetett távirat szerint az elsősorban családi alapon szerveződő bűnbandák főleg Nyugat- és Dél-Európába visznek prostituáltnak szánt nőket. A 2010-ben készült jelentés szerint elsősorban a vidéki roma nőket, vagy az állami gondozásból, javítóintézetekből kikerülő fiatalokat veszélyeztetik az őket érzelmi zsarolással vagy gyakran erőszakkal befolyásoló futtatók, emberkereskedők. A dokumentumból kiderül, hogy Magyarországon keresztül szlovák, román, ukrán, moldovai, lengyel, a volt jugoszláv államokból és Kínából származó nőket visznek át. A táviratban kifejtik, hogy Magyarországnak növelnie kell az emberkereskedelem áldozatainak nyújtott segítséget, akár közvetlenül, akár civil szervezeteken keresztül, és tovább kell képeznie az ezzel foglalkozó rendőröket, határőröket.

Lánczi Tamás az Origónak: Az átláthatósági törvény nem érinti a sajtószabadság és a szólásszabadság kérdését