Még pénteken jelentette be Törökország, hogy kiutasítja az izraeli nagykövetet, felfüggeszti katonai megállapodásait Izraellel, és másodtitkári szintre fokozza le diplomáciai képviseletét Izraelben, amiért Izrael nem hajlandó bocsánatot kérni a tavalyi tengeri incidensért. Tavaly hat hajóból álló flottilla megpróbálta erőszakkal áttörni a Gázai övezet köré vont izraeli tengeri blokádot. Izraeli kommandósok elfoglalták a flottilla vezérhajóját, az incidensben nyolc török és egy török születésű amerikai állampolgár vesztette életét.
*
Izrael a sajnálkozáson kívül nem hajlandó más engesztelő gesztusokat tenni Törökországnak.
Az állami televíziónak nyilatkozó Davutoglu szombaton közölte: elutasítja az incidenst kivizsgáló ENSZ-jelentés azon megállapítását, hogy a Gázai övezet tengeri zárlata törvényes biztonsági intézkedés. A Geoffrey Palmer egykori új-zélandi kormányfő által vezetett vizsgálat arra a következésre jutott, túlzott és ésszerűtlen volt az az izraeli döntés, hogy ekkora erővel és előzetes figyelmeztetés nélkül vette ellenőrzés alá a hajókat a blokád alá vont területtől nagy távolságra. Másrészről viszont úgy vélte, hogy nemzetközi jogi szempontból jogszerű volt a Gázai övezet elleni izraeli blokád. A dokumentumban ugyanakkor hozzáteszik, hogy a flottilla meggondolatlanul cselekedett, amikor megpróbálta erőszakkal áttörni a blokádot. A jelentés azt javasolta Izraelnek, hogy kérjen bocsánatot, és fizessen kártérítést az áldozatok hozzátartozóinak.
A Palmer-jelentés egyébként ellentétes egy korábbi szakértői ENSZ-jelentéssel, amely szerint az izraeli erők megsértették a nemzetközi jogot a flottilla lerohanásával. „A Nemzetközi Büntetőbíróság ítélete azonban kötelező érvényű. Ezért mi azt mondjuk, hogy döntsön a bíróság. Már a héten elkezdjük a szükséges jogi eljárásokat” – idézte Ahmet Davutoglut az MTI.
Erre reagálva Danni Ajalon izraeli külügyminiszter-helyettes azt mondta: „Izrael mindent megtett azért, hogy elkerülje a válságot Törökországgal. Törökország nyilvánvalóan önös célokból akar feszültséget Izraellel. Azt kell mondanunk a törököknek: mi lezártuk ezt az ügyet. Mostantól együtt kell működnünk. Az együttműködés hiánya nemcsak nekünk árt, hanem Törökországnak is” – mondta Ajalon. – Izrael nem kér bocsánatot a kommandósakcióért – közölte az izraeli kormányfő tegnap Jeruzsálemben. Benjámin Netanjahu szerint „Izraelnek nem kell bocsánatot kérnie azért, hogy megvédi saját civil lakosságát, a gyermekeinket és a városainkat”.
Az Egyesült Államok, az EU és az ENSZ-főtitkár is kapcsolatainak rendezésére szólította fel Törökországot és Izraelt. Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő leszögezte: mindkét ország Washington régi jó barátjának számít, ezért rendkívül sajnálja, hogy szövetségesei nem tudnak felülkerekedni ellentéteiken. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint Törökország és Izrael egyaránt nagyon fontos állam a közel-keleti térségben, s normális kapcsolatukra nagy szükség van a közel-keleti helyzet kezelésében.

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon