A MOK visszautasítja azokat a kormányzati kijelentéseket, miszerint a költségvetésből nem tudják majd pótolni a vizitdíj és a kórházi napidíj bevételeit, amennyiben a népszavazáson a többség ezen díjak eltörlésére szavaz. Éger szerint a kormánynak az a feladata, hogy biztosítsa a praxisok biztonságos működését és megfelelő finanszírozását.
„Amennyiben a vizitdíj intézménye megszűnne, a Magyar Orvosi Kamara mindent el fog követni annak érdekében, hogy az ezzel kapcsolatban jelentkező bevételkiesést a következő év költségvetésében megjelenítsék a döntéshozók, tehát az alapellátás működőképes maradjon” – fogalmazott a köztestület elnöke. Megjegyezte: információi szerint, ha a népszavazás a díjak eltörlését hozza, legkorábban 2009-től nem kell majd fizetni.
Az elnök szerint ahhoz, hogy a háziorvosi praxisok megfelelően tudjanak működni, a jelenlegi finanszírozás kétszeresére lenne szükség.
A díjfizetéssel a MOK továbbra sem ért egyet, továbbá praxisonként a vizitdíjbevétel – betegszámtól függően – nagyon eltérő bevételt jelent az orvosoknak. Van, ahol a bevétel 80-90 ezer, de van olyan praxis is, ahol ez az összeg eléri a 400 ezer forintot havonta, ugyanakkor egy rendelő fenntartási, működtetési költségei nagyjából megegyeznek – mondta Éger István.
Az egészségügyi tárca az MTI-hez eljuttatott reagálásában azt írta, hogy miközben egy évvel a vizitdíj bevezetése után egyértelmű tény, hogy ez a beteg számára szimbolikus díj lényegesen javította a háziorvosi rendelők anyagi biztonságát, a kamara elnöke rendületlenül folytatja küzdelmét egy olyan eszköz ellen, amit Európa kétharmadában alkalmaznak. A minisztérium közleménye szerint a vizitdíj és a kórházi napidíj olyan bevétel, amit nem a kormánytól kapnak az orvosok, az Alkotmánybíróság szerint ezért tartható róla népszavazás.
(mti)