„A Magyar Köztársaság miniszterelnöke, Bajnai Gordon egy felszámolóbiztos, és az általa benyújtott büdzsé egy felszámolóbiztos költségvetése” – összegezte az ellenzéki képviselő. Szerinte ez a költségvetés nem alkalmas a válság kezelésére, vagy hogy akár a jövő év közepéig az ország gazdálkodását biztosítsa. A büdzsé megmagyarázhatatlan tételek sokaságát tartalmazza, elképesztően brutális és nincs iránya – fogalmazott Debrecen polgármestere.
„Ez a költségvetés nincs tekintettel semmire”
Példaként említve az állami gondozottak családi pótlékának és a gyermekétkeztetés támogatásának drasztikus csökkentését, azt mondta: ez a költségvetés nincs tekintettel semmire. Tényleg a válság idején kell 12 milliárdos bútorbeszerzést eszközölni, s 40 milliárdot a közigazgatásban informatikai korszerűsítésre fordítani? – kérdezte. Hozzátette: lehet, hogy a vízfej csökken majd, de a bútorzat dagadni fog. A fideszes politikus szerint egy felszámolás alatt álló vállalat középmenedzsmentje viselkedik úgy, mint most a kormányzat. Nekik minden mindegy – mondta.
Kósa Lajos szerint a büdzsé alapproblémája, hogy már az alapszámok sem hihetők benne, emellett tervezési hibából mintegy 150 milliárdnyi tévedés szerepel benne. Rendkívül fontos tételek hiányoznak a 2010-es költségvetés tervezetéből – mondta az ellenzéki politikus, aki ezek között említette a PPP-programok áthúzódó hatásait, különös tekintettel azokra, amelyek mögött állami felelősségvállalás is van.
A Fidesz alelnöke külön szólt az oktatás területéről. Mint mondta, itt érhető tetten a másik alapvető probléma, az, hogy olyan kategóriákban gondolkoztak, hogy az előző évekkel ne lehessen összevetni az egyes tételeket. Ráadásul az idei költségvetés módosításával 60-65 milliárdot vonnának ki, miközben az oktatási törvény nem módosulna, holott az tanév közben nem tesz lehetővé átszervezést – jegyezte meg. Ha a tanárok pénzét a felére kell visszavenni, azt az önkormányzatok már nem tudják megoldani – figyelmeztetett.
Mit hagynak maguk után a szocialisták?
A debreceni városvezető kitért arra is, hogy a büdzsében nem szerepelnek azok a tételek, amelyek érdemben javítanák az emberek közbiztonságát, vagy a jogszolgáltatást erősítenék. Kósa Lajos úgy ítélte meg, hogy a költségvetési tervezet az egészségügyi ellátásokra nézve különösen brutális, miközben már idén is 60 milliárd hiányzik a rendszerből. Mit hagynak maguk után a szocialisták? Legfeljebb a széfeket, esetleg néhány elkallódó vízitdíj-automatát, más érzékelhető nyomuk nem marad – mondta. Az egészségügyi intézmények pedig végső soron az önkormányzatokhoz fordulnak majd, ahonnan mintegy 120 milliárdot vonnának el, de ez az összeg az egyes tárcáknál a pályázati források miatt akár elérheti a 200 milliárdot is. A költségvetésben a 30 milliárdos, maximum nyárig kitartó Út a munkához programon kívül nincs semmi, ami a magyarországi munkahelyek megmentését vagy gyarapodását szolgáló érdemi intézkedés lenne – jegyezte meg. Kósa Lajos összegzése szerint jobban tenné az előterjesztő, ha ezt a költségvetést visszavonná és újat nyújtana be helyette.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.