Az új vakcinát elsőként tesztelő Pest megyei orvos úgy fogalmazott: körzetében hihetetlen mértékben nőtt az oltási kedv, de tudomása szerint így van ez másutt is. A megnövekedett igényeket csak a rendelési időn kívül tudja ellátni, ami azért sem baj, mert így elkülöníthetőek az oltásra érkező és a betegséggel jelentkező paciensek. Tamás Ferenc szerint a lakosság oltási aktivitását erőteljesen fékezi a patikusok túlzott óvatossága, hiszen hiába váltanák ki a receptre felírt vakcinát, az vagy nem kapható, vagy rövid idő alatt elfogy. Ha egy-egy településen jó a kapcsolat a háziorvosok és a patikusok között, akkor gyors információcserét követően mindig rendelkezésre állhat a beadásra váró oltóanyag-mennyiség – tette hozzá.
A gyógyszertárakban megjelenő alapkészlet azonban nagyban mérsékli majd az eddigi hiányt – mondta. A szakember helyes döntésnek tartja, hogy a munkáltatók adómentes juttatásként adhatják dolgozóiknak a vakcinát. Az üzemorvosként is praktizáló Tamás Ferenc példaként említette, hogy a döntés megszületését követően szinte azonnal jelentkezett nála egy kárpátaljai munkáltatóval kapcsolatban álló cég, hogy beadassa beosztottainak az oltást.
Hogy egy-egy településen, egy-egy körzetben hány ember kéri a H1N1 vírus elleni vakcinát, az nagymértékben függ a háziorvosoktól – fűzte hozzá Tamás Ferenc. Ha a doktor tudatja, hogy saját magát, esetleg családját is beoltotta, akkor hamar oszlanak a már-már hisztérikus ellenkampány okozta, a vakcina állítólagos mellékhatásaira vonatkozó félelmek. Ám ha az orvos bizonytalanságot sugall, netán ellenkampányt fejt ki, akkor szinte megfosztja a betegség elleni védekezés jogától pácienseit – mondta.
Tamás Ferenc elmondta, hogy 2650 fős pilisvörösvári körzetében a múlt pénteken 35-en kapták meg a H1N1 elleni szérumot, e hét péntekre azonban már 120-an jelentkeztek. A háziorvos eddig – a 227 tesztoltással együtt – összesen több mint 500 ampulla vakcinát adott be.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.