Nem a H1N1 okozta az ünnepek alatt elhunyt 13 éves lány halálát

Bár az új típusú influenza legsúlyosabb szövődményének számító vérzéses tüdőgyulladás okozta a Szegedi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján az ünnepek alatt elhunyt 13 éves lány halálát, szervezetében nem tudták kimutatni a H1N1-fertőzést – közölte Túri Sándor intézetvezető professzor szerdán a csongrádi megyeszékhelyen. • Teljesen egészséges volt, mégis megölte a kór• Újabb H1N1-gyel fertőzött csecsemő vesztette életét• Megvizsgálták a halottakat: különböző módokon ölt a H1N1

MNO
2009. 12. 30. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lánynak kromoszóma-rendellenessége volt és nagy túlsúllyal is küzdött, a szegedi klinikára kerülve intenzív ellátásra és gépi lélegeztetésre szorult – mondta az egyetemi tanár. Hozzátette: bár a lány betegségének lefolyása megegyezett a H1N1 vírus okozta fertőzéssel, szervezetéből nem lehetett kimutatni a vírust.

A szakember kifejtette: a vírus jelenléte nem jár feltétlenül együtt a betegség kialakulásával, és a tipikus tünetekkel jelentkező pácienseknél sem mutatható ki mindig a fertőzés. A professzor példaként a szegedi klinikára azonos tünetekkel felvett és azóta gyógyultan távozott négy testvért említette, akik közül csupán egy gyereknél volt kimutatható a H1N1-fertőzés.

Túri Sándor tájékoztatása szerint szeptember óta a szegedi gyerekklinikára 83 olyan beteget vettek föl, akinél kimutatható volt az új típusú influenza, közülük 14 gyerek szorult intenzív ellátásra, s 7-et kellett lélegeztetni. A fertőzött betegek közül egy 1200 grammal született koraszülött elhunyt, halálát azonban feltehetően elsősorban éretlensége és súlyos légzési problémái okozták.

A klinikára felvett betegek között 58 olyan influenzagyanús páciens volt, akinél nem lehetett kimutatni a fertőzést. Az elmúlt hónapok során mintegy 80 új influenzás páciens kapott ambuláns ellátást a szegedi gyermekklinikán – tudatta a professzor. Az egyetemi tanár hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a kismamák beoltassák magukat, mivel a szervezetükben kialakuló védettség a szülés után bizonyos ideig újszülöttjüket is megóvja a fertőzéstől. Túri Sándor azt javasolja, hogy a 6 és 12 hónapos kor közötti korábbi koraszülötteknek és szívfejlődési rendellenességben szenvedő csecsemőknek is adják be az egyik külföldi gyógyszercég által felajánlott vakcinát. Ebből a szegedi klinika száz gyerek számára elegendő készletet kapott, de eddig csak 13 gyerekkel jelentkeztek itt oltásra.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.