Sólyom újabb törvényt küldött vissza

Megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatalról szóló törvényt Sólyom László köztársasági elnök – közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal szerdán. A kormány megvizsgálja a köztársasági elnök kifogásait – áll az IRM közleményében.

MNO
2009. 12. 30. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyugvással fogadta a kormány, hogy az államfő nem kérdőjelezte meg a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatalról szóló törvény alkotmányosságát – közölte szerdán az MTI-vel a kormányszóvivő. Szollár Domokos szerint ez erőt és lendületet adhat a kormány korrupcióellenes intézkedéseinek.


Sólyom László döntéséről és annak indokairól levélben tájékoztatta az Országgyűlést. Ebben a köztársasági elnök hangsúlyozta: elkötelezett a korrupció elleni hatékony fellépés mellett, és emlékeztetett rá, hogy ennek érdekében hozta létre a Bölcsek Tanácsát, amelynek egyik célja a korrupció visszaszorítására vonatkozó javaslatok megfogalmazása. A visszaküldött törvénnyel kapcsolatban a köztársasági elnök több kifogást is megfogalmazott.

Egyrészt Sólyom László szerint a törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatoknak a benyújtása és elfogadása ellentétes volt a házszabállyal, továbbá nem tartja elfogadhatónak, hogy a közbeszerzési törvényt úgy módosítja az Országgyűlés, hogy az erre irányuló javaslatokat sem a közigazgatási egyeztetésen nem tárgyalták meg, sem a közbeszerzéssel foglalkozó hatóságok nem véleményezhették.

„Éppen a korrupció elleni törvénynél lett volna különösen elvárható, hogy ne kerüljék meg a kormányzati egyeztetést” – hangsúlyozta az államfő.

A köztársasági elnök nem értett egyet azzal sem, hogy a törvény egyes rendelkezései 2009. december 31-e és 2011. január 1-je között hat különböző időpontban lépnek hatályba. Sólyom László szerint a jogszabályok ilyen gyors és bonyolult változása veszélyezteti a hatékonyságot, megnehezíti a jogkövető magatartást, valamint az átlátható és ellenőrizhető jogalkalmazást.

Az államfő kifogásolta, hogy az újonnan felállított Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatal elnökét a köztársasági elnök és a miniszterelnök közös javaslatára választja meg az Országgyűlés. A köztársasági elnök álláspontja szerint a hivatal mint államigazgatási szerv jellegéhez az alkotmány szellemében az illeszkedik, ha a miniszterelnök tesz javaslatot a hivatal elnökének személyére.

Az Országgyűlés december 14-én 179 igen, 163 nem és 4 tartózkodással döntött arról, hogy felállhat a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatal. Az erről szóló törvény szerint a hivatal – amely a Közbeszerzések Tanácsa általános jogutódja lesz – autonóm államigazgatási szerv lesz.

A hivatal a tisztességes eljárás védelméről szóló törvény rendelkezései alapján – illetve azzal összhangban – egyebek mellett ajánlást dolgoz ki a költségvetési és gazdálkodási szervezetek részére a közérdeksértő magatartások megelőzésére, feltárására, közreműködik a kormány korrupció elleni stratégiájának kidolgozásában és végrehajtásában.

A hivatal elnökét az Országgyűlés hat évre választaná, az elnököt a köztársasági elnök és a miniszterelnök együttesen jelöli, és az elnök nem választható újra. Az Országgyűlés 2009-es időszakát december 15-én zárták le, majd 2010. február 15-ére hívták össze az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első ülését.

A kormány megvizsgálja

A kormány megvizsgálja a köztársasági elnök kifogásait a megfontolásra visszaküldött, a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatalról szóló törvénnyel kapcsolatban, és ez alapján tesz javaslatot a törvény újratárgyalása és mielőbbi elfogadása érdekében – közölte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium. A tárca kiemelte: a köztársasági elnök átiratában – egyebek mellett – kifejtette, hogy a törvény, valamint a hozzá kapcsolódó további törvénymódosítások céljaival egyetért. Az IRM arról is ír közleményében, hogy bár a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatalról szóló törvényt Sólyom László megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek, a törvénycsomag másik elemét, a tisztességes eljárás védelméről, valamint az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló törvényt nem kifogásolta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.