Továbbra sem tudni, mi okozta a tragédiát

Lezárult a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság másodfokú vizsgálata a három emberéletet követelő augusztusi miskolci paneltűz ügyében, az eredményt azonban – a további egyeztetésekre hivatkozva – csak a jövő év elején hozzák nyilvánosságra. A lakók már kézhez kapták az új határozatot, mely szerint a tűz keletkezése továbbra is ismeretlen.

MNO
2009. 12. 29. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője kedden elmondta: az augusztusi miskolci paneltűz ügyében folytatott másodfokú vizsgálat eredményeit csak a jövő év elején hozzák nyilvánosságra, mert azok egyeztetést igényelnek a főigazgatóság és a miskolci önkormányzat, illetve a borsodi katasztrófavédelem szakemberei között.

Az elsőfokú eljárás felülvizsgálatát azért tartották, mert a tűzben érintett ház lakóinak egy csoportja és az áldozatok családtagjai beadványt nyújtottak be. Készül egy tanulmány a miskolci önkormányzati tűzoltóság ténykedésének vizsgálatáról is, ennek határideje 2010. január 8-a – közölte a szóvivő.

A lakók már kézhez kapták

A három emberéletet követelő Középszer utcai paneltűz vizsgálatát a miskolci tűzoltóság úgy zárta le, hogy a tűz oka ismeretlen. Ez ellen fellebbezett 24 lakó, s ezért került az ügy másodfokon a Nógrád megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz.

A minap.hu honlap hétfőn beszámolt arról, hogy a lakók már kézhez kapták az új határozatot. E szerint a miskolci tűzoltók tűzeseti jelentését megváltoztatták, de a tűz keletkezésének ok-okozati összefüggései kapcsán a tűz keletkezése továbbra is ismeretlen. Az indoklás szerint több lehetséges keletkezési ok sem zárható ki bizonyítottan.

A tűz terjedésére vonatkozóan a következő megállapításokat tette a határozat: „A tűz a VI. emelet 1 számú lakás konyhahelyiségében keletkezett, majd a közlekedőn keresztül áterjedt a lakás többi helyiségére. A VI. emelet 1 számú lakás loggiáján keresztül a tűz továbbterjedt – hőhatás következtében – a VII. emelet 1. számú lakás loggiájára, az ott található éghető anyagokra, gyújtó hatást okozva a loggiás szoba berendezési tárgyaira. A tűz terjedésében, az égésben közreműködtek az épület homlokzati falsíkján elhelyezett hőszigetelő rendszer polisztirol lemezei. A hő- és füst terjedése megvalósult az egyes egymás feletti szintek között kialakított, az egyes lakásokat összekötő függőleges – a födémvonalakban tömítetlen – gépészeti vezetékeken, szellőzőaknákon, valamint a VI. emelet 1. számú lakás nyitott bejárati ajtaján keresztül a lépcsőházon, továbbá a nyitott, majd kitört üvegezésű K-i és Ny-i homlokzati nyílászárókon keresztül”.

Nem sikerült feloldani az ellentmondásokat

A határozat több olyan megállapítást is tartalmaz, melyben több hiányosságra, hibára is felhívja a figyelmet az elsőfokú tűzvizsgálat kapcsán. A tanúmeghallgatási jegyzőkönyvek több ellentmondást is tartalmaznak, melyet a Nógrád megyeieknek sem sikerült feloldani, hiába hallgatták meg újra a tanúkat, illetve végeztek újabb helyszíni szemlét. A vizsgálat ezzel lezáródott, és jogerőre emelkedett, ellene már csak jogszabálysértésre hivatkozva bírósági kereset indítható.

(MTI, minap.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.