Béremelést kér a LESZ a repülőtér biztonsági dolgozóinak

A légiközlekedés és a repülőterek biztonságának fokozása ürügyén kér a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) béremelést a Ferihegyi repülőtér biztonsági dolgozóinak, mert állítása szerint azok nettó 90-100 ezer forintért dolgoznak. • Újabb bőrt kívánnak lehúzni a ferihegyi munkavállalókról?

MNO
2010. 01. 07. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A LESZ csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleménye hangsúlyozza: „miközben a biztonsági és utasbiztonsági ellenőrökön a nyomás egyre nő, 2010 a negyedik év, amikor a Hochtief-Budapest Airport nem emelné átlagosan nettó 90-100 ezer forintos fizetéseiket”. Hardy Mihály, a Budapest Airport (BA) kommunikációs igazgatója az MTI kérdésére cáfolta a LESZ állítását: egy érettségivel és alapfokú idegen nyelvismerettel rendelkező utasbiztonsági dolgozó átlagosan havi nettó 160 ezer forintot keres és havonta 47 750 forint juttatást kap cafeteria formájában. Az utasbiztonsági csoportvezetők átlagos havi nettó bére 240 ezer forint és ehhez jön a cafeteria. A fegyveres biztonsági dolgozók nettó bére átlagosan 150 ezer forint.

A BA kommunikációs vezetője elmondta azt is, hogy 2005-ben 16 százalék volt a béremelés mértéke. A következő évben 13 ezer forinttal megemelték a cafeteria juttatás összegét. Ezt követően, 2007-ben és 2008-ban 5,8, illetve 8,3 százalék béremelés mellett mindkét évben 0,7 százalékot tett ki a bérfelzárkóztatás címén adott juttatás. Tavaly, a válság évében a ferihegyi menedzsment 3 százalékos alapbérpótlékot adott, amit 2010 januárjától beépítettek a bérbe.

A LESZ közleményében felszólítja a kormányt, mint a repülőteret üzemeltető Budapest Airport kisebbségi tulajdonosát, hogy álljon ki a ferihegyi dolgozók követelése mellett. A szakszervezet szerint a munkaerőhiány miatt mindennapos „a rendkívüli munkavégzés”, és álláspontja szerint legalább 100 dolgozót kellene felvenni. Hardy Mihály megjegyezte, hogy a szakszervezetnek nem a tanácsadás a feladata és arra a szakszervezetnek sincs ötlete, hogy vajon miből fedeznék további száz dolgozó bérét, adóját és járulékait.

A LESZ közleménye utal arra, hogy brit európai parlamenti képviselőkhöz fordult „a legnagyobb angol szakszervezet, a Unite the Union. Levelükben mély aggodalmunknak adnak hangot a Budapesten sztrájkhelyzetben alkalmazott külföldi sztrájktörők jelentette biztonsági kockázatok miatt.” A Budapest Airport kommunikációs vezetője értetlenségének adott hangot, hiszen nem volt sztrájk 2009 decemberében. A német kisegítő személyzetet a megnövekedett forgalom és a H1N1 influenzajárvány miatt hívták Budapestre meghatározott időre, egy hónapra.

Hardy Mihály hozzátette: magyar utasbiztonsági dolgozók tavaly júniusban voltak szakmai tapasztalatcserén Athénban és hasonló utat terveznek 2010-ben Frankfurtba is. Az itt dolgozó német utasbiztonsági ellenőrök még decemberben elmondták, hogy például Frankfurtban bizony „keményebben kell dolgozni”, mint Ferihegyen. A Budapest Airport kommunikációs vezetője az MTI kérdésére a biztonsági kérdésekkel kapcsolatban külön kiemelte, hogy azt a nemzetközi szakmai szervezetek, az amerikai és az európai uniós, valamint a magyar hatóságok folyamatosan ellenőrzik.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.