Mint Éger elmondta, hét forinttal csökkent az úgynevezett kártyapénz, vagyis az eddig egy ellátási pontért járó 163 forint helyett 156 forintot kapnak. Ez összegszerűen nagyjából tízezer forint mínuszt jelent praxisonként havonta, miközben például csak a benzin ára 14 forinttal nőtt. Problémát jelent a szóban forgó finanszírozáscsökkentés abból a szempontból is, hogy nem differenciál, tehát nem tesz különbséget a nagyvárosi és a kistelepülésen ellátást nyújtó háziorvosok között.
Éger István közlése szerint a háziorvosi kasszát sújtó 1,7 milliárd forintos elvonást a Pénzügyminisztérium a járulékterhek csökkentésével magyarázza. A kamarai elnök szerint ennek az elvonásnak nincs meg a jogi alapja, ezért levélben fordult Székely Tamás egészségügyi miniszterhez, hogy mielőbb lépjen a rendkívül előnytelen intézkedés azonnali visszavonása érdekében.
Levelében a köztestületi elnök úgy fogalmaz: „Számításaink szerint a járulékcsökkentés és a tételes eho megszüntetése megközelítőleg sem okoz annyi költségmegtakarítást, amennyi elvonást a praxisok elszenvednek, az effajta ellenérvelés tehát eleve vitatható”. Éger István érthetetlennek nevezte ezt a lépést, hiszen a kormányzat a 2010-es évet az egészségügy nyerteseként aposztrofálta. Hozzátette azt is, a kamara évek óta jelzi, hogy az alapellátás finanszírozása elégtelen, veszélyeztetve ezzel a betegellátást. A köztestület véleménye szerint a jelenlegi finanszírozás duplájára lenne szükség.
A minisztérium magyarázkodik és ígér
Valóban történt csökkenés a háziorvosi finanszírozásban, de a szektorban bevezetendő úgynevezett indikátorrendszer bevezetése után pluszpénzhez jutnak az alapellátást nyújtó orvosok – reagált Medgyaszai Melinda egészségügyi szakállamtitkár szerdán a Magyar Orvosi Kamara elnökének sajtótájékoztatójára.
Éger István közlése szerint a háziorvosi kasszát sújtó 1,7 milliárd forintos elvonást a Pénzügyminisztérium a járulékterhek csökkentésével magyarázza. Medgyaszai Melinda magyarázatként elmondta, szakértői számítások születtek az idei munkáltatói terhek csökkenésének mértékéről, az infláció növekedéséből adódó többletkiadásokról, és ezek egyenlegéből adódott az új finanszírozás. „Ez 1,7 milliárddal csökkenti a kiadását a praxisoknak” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a költségvetésben szerepel plusz kétmilliárd forint a háziorvosi kasszában.
Ehhez a pénzhez azonban nem minden háziorvos jut majd hozzá, hanem az év második felében bevezetendő indikátorrendszer alapján fognak azok az orvosok több forráshoz jutni, akik például kevesebb antibiotikumot írnak fel, vagy a pácienseket különböző egészségügyi szűrésekre küldik. Ez a rendszer – mint mondta – csak bónuszrendszerként fog működni, tehát az indikátorrendszer alapján „rosszul” teljesítő orvosokat nem fogják finanszírozásmegvonással sújtani.
Megjegyezte: a háziorvosok már teszt üzemmódban ismerik ezt a rendszert, amely május óta „üzemel”, és az eddigi jelentések szerint a praxisok fele, nagyjából háromezer az átlag felett teljesít. Medgyaszai Melinda ehhez hozzátette: a minőségi mutatók rendszeréről jövő héten egyeztetnek a szakmai szervezetekkel, és ezen a megbeszélésen szóba fog kerülni a most problémát okozó alapellátási finanszírozás is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.