Nem veszi figyelembe a szakvéleményeket a tárca?

Egy gyógyászati segédeszköz-forgalmazókat tömörítő szövetség, a Forgalmazók az Egészségért (FESZ) petíciót adott át csütörtökön az Egészségügyi Minisztérium (EüM) illetékesének, amelyben azt nehezményezi, hogy a tárca nem veszi figyelembe a szövetség szakvéleményeit – mondta Hagymási Miklós, a FESZ elnöke az MTI-nek. Az Egészségügyi Minisztérium ezzel szemben azt állítja: folyamatosak az egyeztetések a gyógyászati segédeszközök forgalmazóival.

MNO
2010. 01. 07. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Héjja Mária, a minisztérium gyógyszerészeti és orvostechnikai főosztályának vezetője reagálásában elmondta, strukturális átalakítást tervez a tárca a segédeszközök finanszírozásában, ezért folyamatosan egyeztet a forgalmazókkal, a gyártókkal és az illetékes betegszervezetekkel. A főosztályvezető elmondta azt is, hogy míg 2000-ben 22 milliárdot költöttek gyógyászati segédeszközre, addig tavaly 46,3 milliárdot.


Hagymási Miklós elmondta: a petícióban jelezték, hogy nem elégedettek a tárca eddigi rendeletalkotási módszerével. A minisztériumból elküldik ugyan nekik a tervezetet, de a véleményezésre mindössze néhány napot adnak. Másrészt a rendelet később úgy jelenik meg, hogy az egyetlen más szövetségnek sem tükrözi a véleményét.

Emellett azt is sérelmezik, hogy sokszor nem telik el elég idő a rendelet megjelenése és hatályba lépése között, így sem az orvosok, sem az emberek nem tudnak felkészülni a változásokra. Az elnök szerint ez az elmúlt félévben rendre így történt. Mint mondta: ezért csütörtökön már részt sem vesznek az egyeztetésen, ahol pedig arról is tárgyalnának, hogy a tárca úgy növelné a betegterheket, hogy 30 százalékra csökkentené a támogatás mértékét egyes segédeszközökön az eddigi 90-85-70-50 százalékhoz képest.

A FESZ országosan képviseli a gyógyászati segédeszköz-forgalmazókat. Jelenleg körülbelül 400 gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzlet van az országban, abból 250 tagja a szövetségnek. A megszorítások miatt – amelyek nemcsak a betegeket, hanem a forgalmazókat is érintik – többen bezárni kényszerülnek – mondta az elnök.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.