A közgyűlés munkájának megkezdését – az eddigiektől eltérően – nem előzték meg politikai viták, a napirendet rövid idő alatt, egyszerű többséggel fogadták el a képviselők. Az ülés előtt Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester bejelentette, hogy Hagyó Miklós (MSZP) lemondott képviselői mandátumáról, a közgyűlés létszáma így 66-ra csökkent arra az időre, amíg az új szocialista képviselő nem teszi le az esküjét.
A forrásmegosztásról szóló rendelet elfogadását egyedüliként Riz Levente XVII. kerületi polgármester nem támogatta, mint mondta, azért, mert elégedetlenek az elosztás elveivel. A fővárosi önkormányzati gazdaság egészét érintően 2009-ről 2010-re mintegy 1 milliárd forinttal növekedtek a megosztandó bevételek: a központi források több mint 600 millió forinttal csökkentek, míg a fővárosi saját források mintegy 1,6 milliárd forinttal növekedtek.
A több mint 216 milliárd forint közös forrásból a kerületek összessége 117 milliárd forintban részesül, amely csaknem 3 milliárd forinttal több, mint 2009-ben volt. A főváros és a kerületek összessége közötti megosztási arány 2010. évi változása a 0,1 százalékot sem érte el, amely a Fővárosi Önkormányzat javára történt. Mindezek következtében 2010-ben a Fővárosi Önkormányzat 2009-hez képest mintegy 2 milliárd forinttal alacsonyabb részesedéssel számolhat. Ez évben a kerületek összessége 52,8 százalékban, a Fővárosi Önkormányzat 47,2 százalékban részesül a megosztott forrásokból. A közgyűlés emellett arról is döntött, hogy kezdeményezik az iparűzési adó beszedésére vonatkozó törvény megváltoztatását annak érdekében, hogy az önkormányzatok még ebben az évben megkapják az őket megillető iparűzési adó kérdéses 10 százalékát.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) január végén hívta fel a figyelmet arra, hogy a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztási törvény nincs összhangban a helyi önkormányzatokról szóló törvénnyel, ezért a szabályozás módosításának kezdeményezését javasolta Varga Zoltán önkormányzati miniszternek.
Az önkormányzat szerződést bont az egyik parkolási céggel
A Fővárosi Közgyűlés hétfői döntése értelmében az önkormányzat felmondja a Budapesti Önkormányzati Parkolási Társulással kötött megállapodást április 1-jével. Ez azt jelenti, hogy a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft. üzemeltetésében lévő 2500 parkolóhely átkerül a Parking Kft.-hez. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes azt hangoztatta, a döntéssel egy átláthatóbb rendszer alapjait kívánják megteremteni.
Az a cél, hogy egységes, közszolgálati és átlátható parkolási rendszer jöjjön létre Budapesten, és a bevételek „direktben” az önkormányzatokhoz folyjanak be, ne pedig a jelenlegi, rendkívül bonyolult rendben – mondta. A főpolgármester-helyettes szerint ha nem döntenek időben ebben a kérdésben, akkor júliustól nem kell parkolási díjat fizetni a fővárosban, ami pedig káoszt jelentene.
Az Alkotmánybíróság (AB) novemberben alkotmányellenesnek mondta ki a fővárosi parkolás szabályozását; eszerint ha június 30-ig nem alkotják meg az új, jogállami rendelkezéseket, ingyenessé válik a parkolás Budapesten. Jelenleg hét parkolási társaság üzemeltet parkolóhelyeket Budapesten, ezek közül háromban a fővárosi önkormányzat is érdekelt, a többiben pedig a kerületek.
Támogatták az újbudai kulturális városközpont kialakítását
A Fővárosi Közgyűlés hétfői rendkívüli ülésén támogatta az újbudai kulturális városközpont kialakítását, mivel a területrész tulajdonosaként hozzájárult az európai uniós pályázat benyújtásához. A főváros XI. kerülete január 5-én, a meghosszabbított határidő utolsó napján nyújtott be pályázatot a Közép-Magyarországi Operatív Program budapesti integrált városfejlesztési programra. Újbuda önkormányzata a Bartók Béla út mentén, a Gárdonyi-szobor körüli téren alakítana ki kulturális központot kávézókkal, éttermekkel, galériákkal és a jelenleginél több zöldterülettel.
Az indoklás szerint a Szent Gellért tér és a Móricz Zsigmond körtér közötti térség átalakítása nem egyedi projektek egymásra épülésével, hanem egy „rendszerében átgondolt nagyprojekttel” indítható el a fejlesztési folyamat logikája szerint, ezért is adták be a városfejlesztési pályázatot. A 2011 végéig tartó projekt célja – az előterjesztés szerint – egyebek mellett egy helytörténeti múzeum létrehozása, kulturális kereskedelmi funkciójú üzlethelyiségek kialakítása és a környező épületek homlokzatának megújítása.
Az érintett terület azonban jórészt a főváros tulajdonában áll, mint forgalomképtelen közterület, ezért az uniós pályázat csak akkor lehet érvényes, ha annak benyújtásához a Fővárosi Közgyűlés is hozzájárul. Ehhez a közgyűlés hétfői ülésén egyhangúlag hozzájárult.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.