Erőszakos előzetesek: a kereskedelmi tévék viszik a prímet

A legtöbb erőszakot vagy egyéb a kiskorúak számára ártalmas elemet tartalmazó ajánlót a kereskedelmi csatornák tűzték műsorukra 1999 és 2008 között – állapította meg az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) elemzése.

MNO
2010. 02. 12. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A médiahatóság 1999 óta méri a műsorok előzeteseiben fellelhető, a kiskorúak számára ártalmas elemeket. Az ORTT vizsgálata során tíz televíziós csatorna – az m1, a TV2, az RTL Klub, a Duna TV, a Viasat3, a Hálózat TV, az HBO, a Cool TV, a TV3, a Satelit TV – ajánlóit elemezte az említett időszakban, de a kutatás állandó résztvevőjének csak az m1, a TV2 és az RTL Klub tekinthető. A testület az adatfelvétel során a hétköznap 16 és 24 óra, míg hét végén a 8 és 11, valamint a 16 és 24 óra között bemutatott beharangozókra koncentrált – olvasható az MTI-hez eljuttatott elemzésben. A vizsgált időszakban az előzetesekben mért „erőszakarány” 39 százalék volt, a megfigyelt 36 095 műsorajánló közül 14 171 tartalmazott erőszakos jelenetet. A 36 ezer beharangozóban több mint félmillió jelenetet rögzítettek, amelynek 13 százaléka tartalmazott agressziót. Ez azt jelenti, hogy egy erőszakos előzetesben átlagosan öt agresszív jelenetet láthattak a nézők. Az elemzés rámutat a kereskedelmi és a közszolgálati médiumok közötti különbségekre is: a legtöbb erőszakot vagy egyéb a kiskorúak számára ártalmas elemet tartalmazó ajánlót a profitorientált csatornák tűzték a műsorukra.

A Duna TV az előzeteseinek több mint ötödében, az m1 pedig 18 százalékában mutatott be agresszív jelenetet. A vezető kereskedelmi szolgáltatók a középmezőnyben foglaltak helyet, 44, illetve 42 százalékos hányadukkal fej-fej mellett végeztek. Sokkal problematikusabbnak minősültek azok a tematikus csatornák, amelyeknél minden második beharangozó erőszakos tartalmú volt – írták. A csaknem tíz év alatt az agresszív előzetesek vágóképein minden második alkalommal (56 százalék) erőszakos cselekmény jelent meg. 2008-ra az agresszív aktust előtérbe helyező ábrázolás kevésbé intenzív jellege erősödött fel, a beharangozók harmadában kizárólag fizikai, illetve verbális fenyegetés formájában fordult elő az agresszió – olvasható az ORTT elemzésében.

A testület vizsgálata a fegyverhasználat megjelenítésére is kiterjedt. 2003-tól 2008-ig az erőszakot tartalmazó ajánlók több mint 63 százalékában jelenítettek meg valamilyen fegyvert, a vágóképeken leginkább kézi lőfegyverek szerepeltek (45,8 százalék) – állapították meg a kutatók. A képi megjelenítés vizsgálata során fontos szempontnak számított a látottak intenzitásának feltérképezése is. Kimutatták: az erőszak és a károkozás megjelenítése többnyire hangsúlytalanul történt, ám 2008-ra egyre inkább előtérbe került a kiemelt ábrázolás. A legnagyobb változás 2008-ra a véres áldozatok bemutatásánál történt: míg 2007-ben a vérző sebektől szenvedő emberek 40 százaléka volt látható közeli felvételeken, addig a legutolsó vizsgálat alkalmával megoszlásuk több mint 30 százalékkal nőtt. Az elemzők rögzítették, hogy az erőszaktartalmú előzetesek 2008-ban már leginkább a 22 és 24 óra közötti műsorsávban fordultak elő. Ezzel szemben 2003-ban még 20 és 22 óra között vetítették a legtöbb ártalmas elemet tartalmazó ajánlót, 2004-ben pedig 16 és 18 óra között.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.