Több mint 100 milliós károkozás történhetett a BKV-nál

Több mint 100 millió forint kárt okozhattak a BKV-nak azok a szerződések, amelyek miatt Kocsis István pénteken feljelentést tett a rendőrségen – olvasható az MTI birtokába került belső jelentésben. • Újabb bűncselekmények: 10 cég ügyében tett feljelentést Kocsis

MNO
2010. 02. 12. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerződések összértéke mintegy 106 millió forint, de egyes esetekben a belső jelentésből nem derül ki, hogy a szerződés szerinti összeget a megrendelőnek átutalták volna. A február 11-én kelt dokumentum szerint a tíz cég – az Európa Szolgáltató Kht., a Honeymood Filmgyártó Kft., a Me-ko Resti Kft., a Lax&Lex Kft., a Suvet Research Piac Média és Társadalomkutató Kft., a Max&Future Kft., a Média a Jövőért! Alapítvány, a Piatnik Budapest Kft., az SM System Kft. és a Well Reklámügynökség – olyan megbízást kapott a BKV-tól, amelyeknél teljesítési dokumentáció nem készült és a BKV számára több esetben gazdaságilag előnytelen volt.

A szerződések nagyobb részét az előzetes letartóztatásba helyezett Zelenák Tibor volt kommunikációs főosztályvezető, illetve a házi őrizetben lévő Regőczi Miklós volt kommunikációs vezérigazgató-helyettes kötötte, de egyes esetekben Antal Attila volt vezérigazgató, vagy a marketing főosztály vezetőjének aláírása szerepelt a dokumentumokon. A legtöbb esetben a kifizetések mellé nem csatoltak teljesítésigazolást és felmerült a hűtlen kezelés gyanúja is. Az Európa Szolgáltató Kht.-val 2007-ben Zelenák Tibor és Regőczi Miklós kötött szerződést egy sajtópályázat kiírásának lebonyolítására, amelynek fő célja az volt, hogy „a megjelenő cikkek hatással legyenek a ma még egyéni közlekedési eszközzel utazó közönségre oly módon, hogy sikerrel váljanak átterelhetővé a közösségi közlekedés eszközeire”. A szerződést végül 2009. április 10-én mondták fel, a teljesítésigazolásokat a kht. önálló cégjegyzésre jogosult képviselője írta alá. A szerződés ideje alatt 14,6 millió forintot utaltak ki úgy, hogy a bizonylatok nem feleltek meg az előírásoknak, a számlaigazolások pedig formálisak voltak, így felmerül a hűtlen kezelés gyanúja.

2008 májusában kötöttek megállapodást a Me-ko Resti Kft.-vel a 2008-as BKV-nap megszervezésére és lebonyolítására, amiért 23 millió forintot utaltak át a BKV-tól. A számlákhoz a dokumentumok szerint nem csatoltak teljesítésigazolást és a számla dátuma megelőzte a rendezvény dátumát. A kifizetést Balogh Zsolt megbízott vezérigazgató írta alá, pedig az egyik számla mögött nem volt szerződés. Megállapították azt is, hogy sérült a belső szabályozás rendje és hűtlen kezelés gyanúja merült fel. A Suvet Research Kft.-vel a BKV 2007 májusában kötött szerződést arra, hogy 15 napon belül készítsék el a BKV bliccelés elleni kampánykommunikációját megalapozó teljeskörű kutatást. A szerződést Regőczi Miklós és a marketing főosztályvezető írta alá, és 1,5 millió forintot utaltak ki. A belső kontrolling szerint azonban a szerződés előkészítése jogilag felszínes, valószínűsíthető, hogy a szerződés színlelt, jogi szempontból semmis.

Ugyanezzel a céggel Antal Attila kötött egy másik szerződést is, szintén másfél millió forintért, a bliccelés elleni kampány közvélemény-kutatásáért. Ennek célja az volt, hogy megismerjék a nem bliccelő 14-18 évesek vélekedését, motivációját. A másik cél a „bliccelés hátterében álló, azt fenntartó attitűdök komplexebb megértése, leírása, a tervezett kommunikációs kampány további elemekkel történő kiegészítése” volt. Az SM System Kft.-vel 2008. május 20-án kötött szerződést Zelenák Tibor és a megbízott logisztikai főosztályvezető a BKV-kismamabérlet promóciós filmjének elkészítésére. A szerződés értéke 8 millió forint volt, amelyet át is utaltak a kft.-nek, még a határidő előtt. A kontrolling bekérte ugyan a filmet, de azt a kommunikációs osztály nem tudta a rendelkezésükre bocsátani.

A Well Reklámügynökséggel több szerződést is kötöttek BKV-reklámok külföldi versenyeken való indítására, a Combino villamossal kapcsolatos PR-tevékenységekre, illetve egyéb print hirdetésekre. Ezekért a BKV a cégnek mintegy 50 millió forintot utalt át úgy, hogy az ellenőrzés szerint a számlák jogossága, gazdasági tartalma megkérdőjelezhető, és felmerült a szerződést, teljesítést aláírók felelőssége is. A terv megvalósulását részletesen bemutató, releváns anyagot a belső ellenőrzés nem talált, ezért azt vélelmezi, hogy a szerződés színlelt. A belső ellenőrzés az összefoglalójában azt javasolta, hogy a BKV tegyen jogi lépéseket a kifizetett összegek visszaperelhetősége érdekében, illetve tegyen feljelentést ismeretlen tettesek ellen a rendőrségen. Kocsis István vezérigazgató pénteken tette meg a feljelentést a Budapesti Rendőr-főkapitányságon.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.