Miért éppen most és miért robbantak ki az arab felkelések? Törzsi, vallási küzdelmekről van szó vagy kívülről gerjesztett harcok, katonai puccsok sorozata ez?
– Történelmi fordulatnak, földrengésszerű kulturális, gazdasági, politikai forradalomnak tartom az arab világ lázadását, ami az arab dekolonizáció, a gyarmatok felszámolásának második fordulója. Az előző pánarab forradalom a második világháború után robbant ki. Ezt a két kontinensen most futótűzként terjedő felkelésláncolatot elsősorban a zsarnokság, a szegénység, a város és falu közötti társadalmi feszültségek, a törzsi viszályok, a síita–szunnita szektás ellentétek robbantották ki. Emellett a nemzeti függetlenség utáni vágy, a palesztinok brutális elnyomása és megszállása miatti elégedetlenség, a térség kulturális és vallási hagyományai ellen folyó nyugati neoliberális hecckampány és iszlamofóbia miatti felháborodás is az okok közé tartozik.
Az elmúlt évtized Washington közel-keleti politikájának látványos kudarca volt. Obama elnök most legalább retorikájában igyekszik elhatárolódni volt szövetségeseitől, az arab diktátoroktól. Persze nem a szaúdi uralkodótól, a bahreini kalifától és az olajemírektől. Valid Dzsumblat libanoni drúz vezér a minap megjegyezte: „Miért kellene nekünk a demokráciára hivatkozó amerikai elnök tanácsait követnünk? Mire tud minket okítani, amikor mindig a diktátorokat támogatta?” – a teljes interjút a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.