„A Fővárosi Bíróság vezetői – az érdekvédelmi szervezetek képviselőinek bevonásával – többségi szavazással úgy döntöttek, hogy a Fővárosi Bíróság nem csatlakozik a közlemény aláíróihoz” – írta a bíróság az MTI-nek pénteken megküldött válaszlevelében. Hozzátették: a többségi döntést nem kívánják kommentálni.
Az MTI megkereste az ügyben Szűcs Pétert, a Legfelsőbb Bíróság szóvivőjét, aki azt mondta, hogy a nyilatkozat aláírói – a Legfelsőbb Bíróság teljes ülése, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke, az öt ítélőtábla és tizenöt megyei bíróság elnökei – által írányított bíróságok létszáma a mintegy 3000 fős bírói kar kétharmadát teszi ki. Kérdésre válaszolva, hogy összbírói értekezleten is megerősíttették-e a bírói vezetők a munkatársaikkal álláspontjukat, azt mondta: erre nem volt szükség, mert ők elnökként írták alá a dokumentumot. Ez a megerősítés akkor lett volna indokolt, ha az általuk vezetett bíróságok nevében írnak alá – tette hozzá.
A csütörtökön közzétett közlemény aláírói felelőtlennek, átgondolatlannak és szakmailag megalapozatlannak tartják a kormánypártoknak azt a javaslatát, amely szerint az új alaptörvényben a bírák nyugdíjba vonulásának határidejét 70-ről 62 évre csökkentenék. Ebben kiemelték: „az alkotmányozás utolsó napjaiban elfogadott módosító javaslatról, annak jogszerűségéről, következményéről politikai vita alig, szakmai vita pedig egyáltalán nem folyt”. Az aláírók szerint a javaslat ellentétes a nyugdíjkorhatár emelésére irányuló európai és hazai törekvésekkel, valamint a bírák magasabb nyugdíjkorhatárára vonatkozó nemzetközi gyakorlattal is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.