Képekkel élesztik újra azt, amit a szocialisták kiöltek

Idén hatodik alkalommal jelenik meg az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján útjára indított Magyar Trikolór naptár. Zsigmond Vilmos a kezdetek óta segíti az alkotási folyamatot, de idén felkarolta a kezdeményezést a Hoffmann Rózsa által vezetett oktatási államtitkárság is. A nemzet naptárának készítőjével, a New Yorkban élő Szilágyi Ákossal beszélgettünk a szívbemarkoló fotográfiákról és a nemzettudatról.

Radócz Ákos
2011. 04. 15. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden oktatási intézményben működik fotószakkör, felvehetnék a pályázatot állandó témának – ezzel a fiatalok széles körében tudatosíthatják, hogy egy nemzethez tartozunk, büszkének kell lennünk önmagunkra, jelképeinkre. Minden iskola összeállíthat egy kiállítást az adott évben összegyűlt fotókból. A www.MagyarTrikolor.com weboldalán lehetőség lesz arra, hogy ezek beszámolók formájában megjelenhessenek – közölte az alkotó.

„Nehéz megjósolni, hogy a készülő, hatodik naptárba kerüléséért hány beérkező pályamű verseng majd, különösen annak fényében, hogy most először jelent meg széles körűen a felhívás diákok részére. Az elmúlt évek statisztikáiból kiindulva kijelenthetem, hogy a határidő előtti héten érkezik be a fotók nyolcan százaléka.” – Az idén először díjazzuk a iskolás pályázókat, akik számára különdíjakat szándékozunk adni – tette hozzá a Szilágyi Ákos. – Az én vágyam az volna, hogy az anyaországi tanulókat az elszakított területeken, az ottaniakat pedig a trianoni határokon belül lássák vendégül szállodák, fogadók, panziók vagy ifjúsági táborok egy-egy hétre, amihez ezúton is várjuk a vendéglátók jelentkezését.

A nemzet naptárának megalkotója úgy látja, hogy a Gyurcsány–Bajnai-kormányzat leköszönése óta egyre több helyen bátrabban tűzik ki a lobogót, mégsem szeretné túlértékelni kezdeményezésének hatását. Nemcsak azokat célozzák meg, akik pusztán a politikai nyomásra hátráltak meg korábban. Az a céljuk, hogy azok is megismerkedhessenek a nemzethez tartozás örömével, akik jelenleg még értetlenül néznek a megszaporodó lobogók láttán. „Őket vissza kell vezetnünk magunk közé” – vallja a New York-i Polgári Kör alapítója.

A Magyar Trikolór minden esztendőben ezres nagyságrendben fogy, és az eladások emelkedő tendenciát mutatnak. „Külön öröm számomra, hogy az évek óta ajánlott reklámhordozó lehetőséggel már élt egy cég, idén reklámcsíkkal ellátott naptárral kedveskednek ügyfeleiknek. Azon túl, hogy így egy kiváló ajándékkal lephetik meg üzletfeleiket a cégek, a leghatékonyabban segíthetnek a naptár üzenetének terjesztésében, és főleg olyan emberekhez juttathatják el azt, akiket talán most először érint meg a nemzethez tartozás érzése” – mondta az alkotó.

Szilágyi Ákos elmondása szerint a pályázók között rengetegen vannak a nemzetükért élő, lelkes emberek, akik egy számukra fontos, felemelő eseményről küldenek sorozatokat. Ezek gyakran gyenge minőségű, a naptár számára nem használható fotók, de megható ahogy átsüt rajtuk az a szeretet és nemzetféltés, amelynek széles körű félébresztése az elsődleges célja ennek a kezdeményezésnek.

– Diákok, amatőrök és profik fotóit egyaránt várjuk. A téma megjelenítése a legfontosabb kritérium, így az amatőrök gyakran a profikat is megelőzhetik alkotásaikkal – tette hozzá a New York-i Polgári Kör alapítója. Kaleha Zsolt saját bevallása szerint is amatőr fotós. A székelyföldi perkői kápolnáról készült képet évekkel a kiírás előtt készítette. Egyetlen művet küldött be, amely az egyik legszívbemarkolóbb képe lett a naptárnak – nyilatkozta az MNO-nak az ötletgazda.

„Zsigmond Vilmost először telefonon hívtam fel, amit később személyes találkozás követett. Az Oscar-díjas operatőr örömmel elvállalta a zsűrielnökséget, és az első pillanattól támogatott. Azóta baráti viszonyban vagyunk, ami hat év után már mondhatni, történelmi távlatokkal bír. A képek válogatásakor néhány televíziós és fotós barátommal átnézzük a beérkezett pályaműveket, és előzetes szűrés után küldöm el a zsűrielnöknek azt a pár tucatot, amelyből jelöli ki a győztes képeket.” Zsigmond egyébként az utóbbi években már hagyományszerűen, saját kezűleg adja át az őszi díjátadón, Budapesten a győztesek okleveleit. Az operatőrben nagyszerű magyar lelkű embert ismerhet meg mindenki, akinek megadatik a szerencse a vele való találkozásra – tette hozzá az alkotó.

Büszkén jelenthetem ki, hogy a világ minden pontjáról érdeklődnek a nemzet naptára iránt. Rendszeresen küldök naptárakat például Buenos Airesbe, ahol magyar barátaim élnek, és egy csodálatos klubot vezetnek – nyilatkozta az MNO-nak az ötletgazda. Szilágyi úgy tudja, hogy szinte minden kontinensen található olyan szobafal, ahol ott mutatja a „magyar időt” a trikolór naptár.

A magyarok büszkeségüket egyedül vagy csoportosan számtalanszor kimutatják, legyen ez egy piros-fehér-zöldre festett dunai kajakos evező vagy egy vízilabda-válogatott hölgy körmei, egy trikolór sálat viselő utca embere, és folytathatnám a sort – ezeket az egyéni büszkeségeket szeretném egy csokorba összegyűjteni, és megmutatni a világnak. Ne csak merjünk nagyok lenni. Mi nagyok vagyunk. Ne titkoljuk tovább! – zárta a beszélgetést Szilágyi Ákos.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.