A másik nagy döntés, hogy miként lehet megakadályozni, hogy ez a csőd más európai országra is átterjedjen.
A harmadik óriási kérdés az európai nagybankok helyzete, ma több európai nagybank vezetője újra kilincsel. Az mégsem normális, hogy ezen bankokat közpénzből kell életben tartani – hangsúlyozta a miniszterelnök.
A tárgyalások alapján úgy látom, ma már mindenki érti, nagy döntéseket kell meghoznunk – lesz is erőnk hozzá. Egyvalami már ezen a hétvégén eldőlt: el kell rugaszkodnunk a válságzónától – jelentette ki a kormányfő. Úgy látom, az unió számos állama politikai válsággal küzd, politikai bénultság állapotában van, nem is kell magasra emelnünk a fejünket, ha ilyet akarunk látni itt a Kárpát-medencében – tette hozzá.
Az EU-val kapcsolatban úgy látja, ami működött jobb időben, nem működik válsághelyzetben. „Nem várhatunk, muszáj kivennünk a részünket az európai válság elleni küzdelemből, de nekünk a saját céljainkat magunknak kell elérnünk” – hangsúlyozta Orbán, aki szerint a forint válságát az eurózóna válsága okozza, ezért folytatni kell az adósság elleni küzdelmet, még ha ezt itthon sokan vitatják is.
Hogy a görög sorsot elkerüljük, minden eszközzel csökkenteni kell az államadósságot, de emellett a magyar családokat is ki kell mentetni a krízisből – szögezte le.
Arra sajnos nem számíthatunk, hogy más európai országok húznak majd bennünket, ezért ragaszkodnunk kell a saját megoldásainkhoz. Sehol sincsenek kész, másolható tankönyvek, ezeket magunknak kell kiizzadnunk. Nem szabad megijednünk az új megoldásoktól sem – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Kiemelte: előre látható az is, hogy az eurózóna számít a közép-európai munkaerőre. Szükség van ezért minden munkaképes emberre. Magyarországon az emberek keveset keresnek, ezért megfelelő ütemben följebb kell vinni a minimálbért és a kereseteket.
„A válság az európai bankrendszer válsága is. Jó bankok nélkül nincs gazdaság. 2008-ban a nyugati világ bankjait kisegíttették, azóta újra bajba kerültek, de mi most nem tudjuk kifizetni a bankok és bankárok veszteségeit. Vállalniuk kell a felelősséget befektetéseikért. Minden kormánynak az az érdeke, hogy egyetlen bank se gondolja magát pótolhatatlannak.
Szerintem Európának elemi érdeke, hogy felülvizsgálja a bankrendszer szabályozását. A kereskedelmi bankokat el kell választani a befektetési bankoktól. Erről már – emlékei szerint – 20 évvel ezelőtt is vitáztak a Parlament falai között. A szabályozás nem szitokszó. Az elmúlt 20 év megtanított minket arra: a piac szabályozás nélkül nem piac, hanem lutri. Nem érünk rá, bizonyos tekintettel előrébb tartunk, mint az EU, még ha szegényebbek is vagyunk most még, mint az EU átlaga, de ne húzzon vissza minket az EU lassúsága. Akkor határozzuk meg a mi célunkat helyesen, ha ma már a jövőre gondolunk. Mi, magyarok elsősorban magunkért küzdünk. Éppen 1956 példája mutatta meg, hogy csak magunkra számíthatunk. Senki más nem fog értünk keresztbe tenni egyetlen fűszálat sem. Ennek a súlyát kell átéreznie minden képviselőnek, így kell folytatnunk a munkát” – zárta szavait Orbán Viktor.