Ezért kell új Btk.

Az új Btk. tervezetéről beszélt a nagyobbik kormánypárt honlapjának adott interjújában Répássy Róbert.

TK
2012. 03. 03. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répássy Róbert felhívta a figyelmet arra, hogy az 1978-ban készült Btk.-t az elmúlt évtizedekben 1600 ponton változtatták meg. Ezek mára megbontották a törvénykönyv belső összhangját, az egyes bűncselekmények büntetéseinek arányossága felborult, ezért a további módosítások helyett egy új Btk.-t kell alkotni. Felidézte, hogy 2000 óta folyamatosan napirenden van az új Btk. megalkotása, a szocialista kormányok alatt még miniszteri biztos is felügyelte a munkát.

„Viszont sem a szakmai, sem a politikai konszenzus nem jött létre az új Btk. mellett. Most érkezett el a pillanat, amikorra megérett az új büntető törvénykönyv” – jegyezte meg.

Megváltoznak a jogos védelem szabályai. A tervezet azt javasolja, hogy a törvény határozzon meg olyan helyzeteket, amikor a védekezőnek nem kell mérlegelnie azt, hogy valóban az életére törtek-e. Így ha éjjel, fegyveresen vagy csoportosan történik a támadás, mindig úgy kell tekinteni, mintha a támadó szándéka az élet kioltására is irányult volna. Ha valakit ilyen módon megtámadnak, a jövőben minden eszközzel, mindenféle kockázat nélkül elháríthatja a támadást. Répássy Róbert felhívta a figyelmet arra, hogy jogos védelmi helyzetben kell lennie a megtámadottnak. – Nyilvánvalóan odáig nem mehetünk el, hogy szabad önbíráskodást engedjünk jogos önvédelem címén – fűzte hozzá.

A középmértékes büntetés bevezetését az államtitkár azzal indokolta, hogy a bírók mindig inkább az alsó értékből indulnak ki, az ítéletek a minimum felé közelítettek, a tól–ig-keretet nem használták ki eléggé.

Répássy Róbert arra számít, hogy a parlamentben kevés szakmai, sokkal több politikai, ideológiai vita lesz a Btk. körül. „Nem könnyű középen tartani a Btk.-t, mert baloldalról az enyhítés irányába, szélsőjobbról pedig a szigorítás irányába változtatnák. Pedig a kettő között van az igazság: meggyőződésem, hogy nem szabad végletekbe esni. Mi járunk a jó úton; az „aranyközepet” kell választani, meg kell próbálni úgy „kalibrálni” a Btk.-t, hogy a társadalom igazságérzetével találkozzon, de humánus, méltányos is legyen” – fogalmazott az igazságügyért felelős államtitkár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.