Mint ismert, Kovács László az ATV Egyenes Beszéd című műsorában március 4-én kijelentette: szinte kizárt, hogy Magyarország elérje, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa ne fogadja el az Európai Bizottság ajánlását a magyar kohéziós pénzek befagyasztásáról. Az MSZP alelnöke hozzátette: ilyen kérdésekben 345 szavazatból 255-öt kell megszerezni ahhoz, hogy az EB-vel szemben szavazzon a tanács.
A szocialista politikus elmondta: egyébként Matolcsy György is jelen volt azon a január 24-i Ecofin-ülésen, amelyen a tanács tagjai felkérték az Európai Bizottságot (EB) a kötelezettségszegési eljárás folytatására. Ebben a kérdésben egyhangúan döntött a tanács, pedig Matolcsy Györgynek lehetősége lett volna ez ellen érvelni, hiszen ő a magyar kormány tagja, tőle nem vették volna rossz néven, ha a nemzeti érdekeket képviseli – magyarázta a politikus.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által kiadott közleményben emlékeztetnek: az Ecofin január 24-i ülésén, melyen a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárásról is szó volt, Matolcsy György alaposan és részletesen érvelt. A nemzetgazdasági miniszter hozzászólásában elmondta, hogy a magyar kormány 2010 májusában súlyos örökséggel szembesült, hiszen az előirányzott 3,8 százalékos államháztartási (áht-) deficit rendkívüli intézkedések nélkül nem volt tartható, ezek nélkül az áht-hiány 2010-ben a GDP 7 százalékát érte volna el. Magyarországon növekedésbarát fiskális konszolidációra kerül sor 2012-ben és 2013-ban.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az egyszeri tételeket leszámítva a valós költségvetési deficit 2,94 százalékban teljesült. Felszólalásában jelezte, hogy Magyarország kötelezettséget vállalt arra, hogy az áht-deficitet 2012-ben és 2013-ban is 3 százalék alatt tartja, ennek garanciája a Széll Kálmán-terv strukturális intézkedéseinek következetes végrehajtása. Matolcsy György hangsúlyozta: a Magyarország ellen indított túlzottdeficit-eljárással nem ért egyet, ugyanakkor biztosította a bizottságot arról, hogy Magyarország eleget tesz majd jogi kötelezettségeinek és továbbra is mindenben együttműködik az EB-vel. Mivel Matolcsy György érvelése után egyik tagállam sem kívánt a témához hozzászólni, így – az Ecofin szabályainak megfelelően – szavazásra sem kerülhetett sor – zárul a közlemény.