A törvényjavaslathoz – amelynek részletes vitája kedden kezdődik a parlamentben – LMP-s, MSZP-s, független és jobbikos képviselők is nyújtottak be módosító javaslatokat.
Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága hétfői ülésén egyhangúlag támogatta a jegybanktörvényhez múlt héten beadott törvénymódosító javaslatot. A testület egyúttal 18 igen és 4 nem szavazat mellett általános vitára alkalmasnak találta a jövő évi költségvetésről szóló előterjesztést.
Maradjon a véleményezési jog
A jegybanktörvényről Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke hétfőn elmondta: a mostani törvénymódosítás kapcsán a jegybank továbbra is fenntartja azt az észrevételét, hogy az MNB elnökének véleményezési joga maradjon meg a monetáris tanács tagjai jelölésével kapcsolatban.
Hozzátette: továbbra is úgy látják, hogy a harmadik alelnök esetleges kinevezése, illetve a monetáris tanács létszámának növelése sem szakmailag, sem költséghatékonyság szempontjából nem indokolt. Hangsúlyozta ugyanakkor: a törvénymódosítás, ha elfogadják, teljesíti azokat az elvárásokat, amelyeket a nemzetközi szervezetek a kormány, az MNB, az Európai Bizottság, az EKB és az IMF részvételével zajlott ötoldalú egyeztetéseken megfogalmaztak.
Míg Simor András jegybankelnök úgy vélekedett, az MNB egyetért a jegybanktörvény módosításaival. A változtatások megszavazásával az Országgyűlés megvárja az Európai Központi Bank véleményét, mivel az EKB korábban számos kritikát fogalmazott meg a Magyar Nemzeti Bankról szóló eredeti törvénnyel kapcsolatban.
Fontos a tájékoztatás
Varga Mihály a múlt héten számolt be arról, hogy elküldték az Európai Bizottságnak, a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Központi Banknak (EKB) azokat a leveleket, amelyekben tájékoztatják a nemzetközi szervezeteket a jegybanktörvény módosításával kapcsolatosan. Összesen öt levél született: Orbán Viktor kormányfő José Manuel Barroso bizottsági elnököt arról tájékoztatta, hogy nem kíván előterjesztést tenni sem további jegybankalelnökre, sem pedig a monetáris tanács újabb tagjára. A miniszterelnök csatolta azokat a dokumentumokat is, amelyek az új jegybanktörvény-módosítási javaslattal függnek össze, továbbá jelzi, hogy Magyarország egy elővigyázatossági hitelmegállapodásra törekszik.
A történésekre akkor azonnal reagáltak a piaci elemzők, Fellegi Tamáshoz hasonlították Varga Mihályt – szerintük a nemrégiben kinevezett IMF-főtárgyalónak nagyobb a befolyása, mint elődjének.
Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn azt mondta: elhárul minden akadály az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal történő tárgyalások megkezdése elől azzal, ha elfogadják a nemzeti bankról szóló törvény módosítását.