A Policy Solutions elkészítette a 106 új egyéni választókerület erősorrendjét, a legutóbbi parlamenti választáson az 5 százalékos küszöböt elért pártok szempontjából. Elemzésükben a Fidesz, az MSZP, a Jobbik és az LMP tíz legjobb és tíz legrosszabb körzetét mutatják be. A Fidesz és az MSZP esetében a 2010-es adatok alapján számolt erősorrendet a 2006-os eredményekkel is összevetetették.
A Fidesznek legkedvezőbb körzetek listáját nagyfokú stabilitás jellemzi – állapítja meg az elemzőintézet. A Fidesz 2006-os hat legerősebb választókerülete az új pártrendszerben is a tíz legjobb körzet közé tartozik. E hat választókerületből öt (Körmend, Csorna, Sárvár, Keszthely, Pápa) klasszikus nyugat-magyarországi konzervatív fellegvár, ahol a baloldal soha nem indult érdemi győzelmi eséllyel. További két dunántúli választókerület is megtalálható a listán: az erősen rurális Somogy megyei 2-es (Barcs) és a baranyai 3-as (Mohács) körzetekben is toronymagas esélyesként indul majd a kormánypárt a következő választáson – olvasható az elemzésben.
Borsod és Budapest van hátul
A Policy Solutions szerint az új választókerületek erősorrendjéből világosan kiderül, hogy a Fidesz Budapesten és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legsebezhetőbb. Annak ellenére, hogy egy kivétellel valamennyi borsodi körzetet megnyerte 2010-ben a Fidesz, a siker inkább az MSZP visszaesésének és a verseny háromosztatúvá válásának volt köszönhető, mintsem a jobboldali párt megerősödésének. A tíz leggyengébb fideszes körzetből négy borsodi, a két miskolci mellett az ózdi és a tiszaújvárosi választókerületben is nagyjából tíz százalékponttal rosszabb eredményt ért a párt, mint országosan.
A borsodi hídfőállások mellett elsőként néhány külvárosi budapesti körzet eshet el a Fidesz számára. A XIII. kerületet 2010-ben is nyerni tudták a szocialisták, és emellett nagyon jó eséllyel indulnak majd Újpesten, a csepel-soroksári és a kőbánya-kispesti körzetekben – a Fidesz ezekben a leggyengébb. A legrosszabb fideszes körzetek listája is nagy állandóságot mutat: tízből öt 2006-ban is a tíz leggyengébb közé tartozott, és további kettő is a 90.-nél rosszabb helyet foglalt el négy évvel korábban – szerepel az elemzésben.
Súlyos térvesztés
A jelentős visszaesést követően egyértelműen Budapest vált az MSZP legfontosabb hátországává. A fővárosi körzetek 2002-ben és 2006-ban is a választási győzelem zálogát jelentették, de ekkor még a párt vidéki városi bástyái voltak a legerősebb körzetek. Az új választókerületi beosztás alapján 2010-re az MSZP tíz legjobb körzetéből nyolc Budapestről kerül ki – négy évvel korábban csak két fővárosi körzetre volt ez igaz. A párt legjobb vidéki választókerülete, a szegedi 1-es országos összehasonlításban csak a hatodik. Vidékről a tíz legerősebb körzet közé még a tatabányai központú választókerület fér be, a nyolcadik helyre – állapította meg a Policy Solutions.
Az elemzőintézet szerint a párt borsodi térvesztését talán semmi nem illusztrálja jobban, mint az a tény, hogy 2006-ban még az MSZP tíz legjobb körzetéből négy a megyéből került volna ki, köztük az egész ország legszocialistább választókerülete, Ózd, illetve a harmadik helyezett Sajószentpéter. Előbbi ma csak az 50., utóbbi a 45. helyet foglalja el az MSZP-s erősorrendben. A két miskolci körzet is a tíz legerősebb szocialista oevk között volt, ma egyik sem fér be a legjobbak közé, és ugyanez igaz a heves megyei Hatvan központú választókerületre, amely korábban a második legjobb szocialista körzet volt, 2010-ben pedig csak a 40.
Budapesten nem megy
Az új választókerületek jobbikos erősorrendjére tekintve nehéz lenne felülbecsülni a párt borsodi belviszályának jelentőségét. Egyértelműen a Jobbik legerősebb megyéjéről van szó, amely a 2010-es adatok alapján a tíz legjobb körzetből ötöt adott, köztük az egész országban a két legnagyobb egyéni győzelmi reménnyel kecsegtetőt: az ózdi és a tiszaújvárosi körzetközpontú választókerületeket – olvasható a kutatásban.
Amilyen erős a Jobbik Borsodban és a többi keleti megyében, olyan gyengének számít az új fővárosi választókerületekben. A masszívan fideszesnek számító budai körzetekben a leggyengébb a párt: a XII., a II–III. és a XI. kerületre épülő választókerületekben a Jobbik akár 9–10 százalékponttal is elmarad országos támogatottságától. Nem sokkal jobb a helyzet a párt szempontjából a pesti oldal belső körzeteiben sem – teszik hozzá.
Kirívóan rossz kilátások
Az LMP politikájára jelentős részben azokban a körzetekben mutatkozik a legtöbb igény, ahol a szélsőjobboldal a leggyengébb. A Jobbik tíz leggyengébb választókerületéből hét az LMP legerősebb körzeteinek listáján is megtalálható. Egyben az is megerősítést nyer, hogy az LMP szavazói összetételét tekintve elsöprően Budapest-központú párt: a tíz legjobb körzete fővárosi, nincs olyan vidéki választókerület, amely versenyre kelhetne a budapestiekkel – állapította meg az elemzőintézet.
A Policy Solutions szerint az LMP tíz leggyengébb választókerülete kivétel nélkül kelet-magyarországi. Kirívóan rosszak a párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei esélyei: a 2010-es adatok alapján a legrosszabb körzetek közül öt is ebből a megyéből kerül ki, ami azt jelenti, hogy csaknem az egész megye fent van a listán, hiszen összesen hat Szabolcs megyei választókerület van az új választási rendszerben. Ezekben a választókerületekben az LMP gyakorlatilag nem létezik, 2 százalék körüli eredményt ért el 2010-ben. Hasonlóan gyengék az ökopárt borsodi kilátásai.