A mostani csonka hét nagyrészt az október 23-i nemzeti ünnep jegyében, valamint az ellenzéki térfélen való osztozkodással telt. Hétfőn a Műegyetemen Hende Csaba honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy akkor megmozdult az ország, hogy visszahódítsa a szabadságot, és kezébe vegye a saját életét. Hozzátette: ami most Európában történik, nem a pénzről, hanem a szabadságról szól. Az ünnepség után hagyományos fáklyás menet indult a Műegyetem elől a Bem József térre.
Kedden több tízezren ünnepeltek és emlékeztek az 1956-os forradalomra és szabadságharcra a főváros utcáin. Kora délután indult el a békemenet a Széna térről. Mire a résztvevők a Kossuth Lajos térre értek, a tömeg több százezresre duzzadt. Orbán Viktor az állami ünnepségen, a Parlament előtt hangsúlyozta: 1956 magyar hősei adtak erőt négy évtizeddel később, a rendszerváltáskor a szovjetek kiszorításához, az addig uralkodó párt földre döntéséhez. A kormányfő hangsúlyozta: Magyarország elfogadja az európai normákat, ugyanakkor elvárja, hogy az unió tiszteletben tartsa az ország törekvéseit és ne avatkozzon bele a kormányzásba.
Gyurcsány ismét Bajnait szeretné
A köztársasági elnök szerint 56 évvel ezelőtt, október 23-án Magyarországon írták a világtörténelmet és aznap lélekben újjászületett az ország. Áder János a forradalom és szabadságharc évfordulóján kiadott ünnepi nyilatkozatban hangsúlyozta: 1956. október 23-a közös alap, amelyre építeni lehet a jövőt és az a nap, amely óta magyarnak lenni annyit jelent, mint a szabadság nemzetéhez tartozni.
Az ellenzéki erők külön helyszíneken tartottak demonstrációkat. A Demokratikus Koalíció ünnepi rendezvényén Bajnai Gordont javasolta az ellenzéki együttműködés miniszterelnök-jelöltjének Gyurcsány Ferenc, a parlamenti frakcióval nem rendelkező párt elnöke. Vona Gábor, a Jobbik elnöke a magyar közéletből való távozásra szólította fel az 1989-es politikai generáció minden tagját.
Felpörgött a volt miniszterelnök
Új politikai kultúrát és korszakváltást sürgetett Bajnai Gordon. A volt kormányfő az Egymillióan a magyar sajtószabadságért egyesület rendezvényén hangsúlyozta: a kormánynak távoznia kell, mert ez a kudarcok kormánya, és le kell bontani az elmúlt két évben épített rezsimet is. Bajnai egyébként az ünnepen egy szót sem szólt 1956-ról. A rendezvényen bejelentették, hogy „Együtt 2014-ért!” elnevezéssel közös választói mozgalmat hoztak létre az Egymillióan a magyar sajtószabadságért egyesület, a Magyar Szolidaritás Mozgalom, valamint a Haza és Haladás Egyesület együttműködésével.
A volt miniszterelnök csütörtökön arról beszélt, hogy bővítené a napokban létrejött Együtt 2014 mozgalmat, és úgy látja, ebben szükség van a demokratikus ellenzéki pártokra is. Bajnai a Népszabadság Online-nak adott interjúban azt mondta: az MSZP részvétele és támogatása nélkül nem váltható le a jelenlegi rezsim, de a szocialisták egyedül nem képesek erre. Megismételte: feladatának egy erős, középen álló ellenzéki alternatíva létrehozását tartja. A mozgalom alapító nyilatkozatát pénteken írták alá.
Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott Bajnai Gordon új szervezete, az Együtt 2014 színre lépése – írta a pénteki Magyar Nemzet. Az MSZP és az LMP is kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető. Kuncze Gábor viszont csütörtökön bejelentette, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez.
„Nem szakadtak meg a tárgyalások”
A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter szerint lehet megállapodás a nemzetközi szervezetekkel, de a magyar kormánynak is vannak feltételei. Varga Mihály a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége pénteki budapesti kerekasztal-beszélgetésen úgy fogalmazott: a tárgyalások sorsa azon múlik, hogy mennyire értik meg Brüsszelben és Washingtonban, hogy a magyar kabinetnek van saját elképzelése, saját programja.
Nem sokkal korábban Varga megerősítette: nem szakadtak meg Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap, illetve az Európai Bizottság között zajló egyeztetések. A politikus azután beszélt erről, hogy több internetes portál is azt írta: megszakadhatnak a tárgyalások a nemzetközi hitelezők és a magyar tárgyalódelegáció között a kormány által október elején indított, a hiteltárgyalásokról szóló médiakampány miatt. Varga hangsúlyozta: az egyeztetések várhatóan november 7-e után folytatódhatnak, miután az Európai Bizottság nyilvánosságra hozza új, őszi makrogazdasági előrejelzéseit.
Üzembe helyezték Szombathelyen a kuplunggyártással foglalkozó LuK Savaria Kft. sajtoló automatáját. A kft. gyártókapacitást növelő beruházása 2014-ig több mint 500 új munkahelyet teremt majd. A kormányfő a pénteki ünnepségen úgy vélte: Magyarország gazdasági növekedési lehetőségei a még világszerte húzóágazatnak számító autóiparban vannak. Orbán példaként említette a Mercedes kecskeméti beruházását és a szentgotthárdi Opel-gyárat. Szombaton a miniszterelnök a Magyarországon jelenlévő nagy német cégek vezetőivel találkozik.