Bajnai: Ez a rezsim nem olyan, mint a Rákosi-rendszer

Bajnai Gordon azt tapasztalja, hogy félnek az emberek. Erről is beszélt a volt miniszterelnök, amikor aláírták az Együtt 2014 szándéknyilatkozatát Juhász Péterrel és Kónya Péterrel.

Tompos Ádám
2012. 10. 26. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sötét helyiségekben döntjük most el, hogy ki legyen majd helyettes államtitkár, az nyilván a tárgyalási folyamat vége lesz – mondta el Bajnai Gordon péntek délelőtt egy sötét helyiségben tartott sajtótájékoztatón. A rendezvény apropója az volt, hogy a volt miniszterelnök a Haza és Haladás Egyesület, Juhász Péter az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoportból alakult Milla Egyesület és Kónya Péter a szakszervezeti háttérre épülő Magyar Szolidaritás Mozgalom nevében együttműködési megállapodást írtak alá, amellyel létrejött az Együtt 2014 választói mozgalom.

Közös nevező a Gyurcsány-stábbal

Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott Bajnai Gordon új szervezete, az Együtt 2014 színre lépése – írja a pénteki Magyar Nemzet. Az MSZP és az LMP is kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető. Kuncze Gábor viszont csütörtökön bejelentette, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez.

Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-ai tüntetésén elmondott beszédében az új politikai közép létrejötteként beszélt az Együtt 2014 választói mozgalom megalakításáról. Azt mondta, céljuk a változást akarók egységének megteremtése, nem alakulnak párttá, de tudják, hogy a szövetségben szükségük lesz demokratikus pártokra és politikusokra is.

A sajtó képviselőinek kiosztották az alapelveket rögzítő dokumentum küldetésnyilatkozatát, amelyben többek között az áll, hogy az „elmúlt több mint egy évtized megosztó politikája” és az ebben az időszakban beálló értékválságból következő rossz kormányzás az alapvető oka annak, hogy Magyarország utat tévesztett, és ezért találta hazánkat különösen legyöngült állapotban a világválság. A küldetésnyilatkozat ezért a hazájukat szerető demokraták összefogását szorgalmazza, hogy a „változások legfőbb akadályát jelentő kormányt leváltsák”. A jelek szerint azonban a legfontosabb nemzeti közös nevező meghatározását Bajnaiék csupa olyan figurákkal képzelik el, akik nem éppen integráló személyiségként híresültek el a kérdéses időszakban.

Hivatalosan ugyan még nem erősítették meg, de több lap is megírta, kik lesznek például a Haza és Haladás Egyesületben Bajnai társai. A pincekocsmai bejelentésen is jelen volt például Vörös T. Károly, a Népszabadság korábbi főszerkesztője, valamint Szigetvári Viktor és Gyurkovics Tamás: mindketten a Gyurcsány-kormány kommunikációs stábját, majd az MSZP 2010-es kampánymotorját erősítették.

Túl sok az ellenzéki

És ha már a legnagyobb ellenzéki párt szóba került: Juhász Péter kérdésre válaszolva elmondta: az MSZP-ről alkotott véleményét fenntartja. Szerinte a szocialista kormányzás alatt elkövetett hibák hozzájárultak a kétharmados Fidesz-többség kialakulásához, ezért az együttműködéshez szerinte nemcsak a programok harmonizálása, hanem önvizsgálat is szükséges. „Nekünk is” – tette hozzá. Kónya erről azt mondta, hogy várják további szervezetek csatlakozását is, ehhez a mozgalom három alapító csoportjának konszenzusa lesz szükséges, ugyanakkor tárgyalásokat külön-külön is folytathatnak velük. Bajnai pedig később utalt rá, hogy háromnegyed év múlva nem biztos, hogy csak ez a három szervezet alkotja majd az Együtt 2014 választási mozgalmat, „nyitott, széles együttműködést terveznek, és várják a csatlakozni kívánó szervezeteket”.

Ők három feltételt támasztottak: hogy érdemi szavazói támogatást hozzanak, hogy értsenek egyet elvi és erkölcsi alapelveikkel, amelynek alapja a Milla márciusi 12 pontja (amely egyébként tartalmazza az ügynöklisták nyilvánosságra hozását) és hogy egyeztessék a programjukat. Kérdésre válaszolva a menedzser-politikus elmondta: szövetségük a jó kompromisszumokban érdekelt, annak ellenére, hogy szerinte nem szerencsés az, hogy az egyfordulós választás összefogásra készteti a „talán túlságosan is nagy számban jelenlévő” ellenzéki erőket.

Félni a rezsimtől

Ígéretet tett mindhárom résztvevő, hogy amennyiben bejegyzik majd egyesületeiket, akkor tételesen elszámolnak a hozzájuk érkező felajánlásokkal. A volt miniszterelnök elmondta, hogy ha például meghívják valahová előadást tartani, akkor maga fizeti a benzinköltségét. Bajnai azonban sajnálatosnak nevezte, hogy sokan „félnek attól, hogy fenyegetni fogják, vagy ráküldik a NAV-ot, ha támogatni merészeli az ellenzéki erőket”. Úgynevezett hétköznapi félelemkeltésnek nevezte a választási regisztráció intézményét is, szerinte sokan gondolják úgy, hogy ha feliratkozik a választásokra, akkor nyilvántartják majd. Megjegyezte viszont: október 23-án arról beszélt, hogy nem kell félnie senkinek, valamint hozzátette: „azért az túlzás, hogy ez a rezsim olyan lenne, mint a Rákosi-rendszer”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.