Mesterházy Attila szerint az MSZP nélkül nem lehet leváltani az Orbán-kormányt, de ez egyben felelősséget is jelent, hogy a kormányváltás érdekében nyitottak legyenek az együttműködésre más demokratikus szervezetekkel. A szocialista párt elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján az után válaszolt az ellenzéki együttműködés lehetőségét és Bajnai Gordon jövőbeni szerepét firtató újságírói kérdésekre, hogy ismertté vált, a volt kormányfő beszédet mond az egyesületté alakult Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport (Milla) október 23-i demonstrációján.
Tök jó
Azt mondta, jó személyes viszonyban van Bajnaival, de nagy bajnak tartaná, ha csak egy alkalmas ember lenne az ország vezetésére. Ezzel kapcsolatban azt is hangsúlyozta, hogy a szocialista frakció biztosította a többséget a Bajnai-kormány válságkezeléséhez. Mesterházy Attila változatlanul korainak tartja azt a kérdést, hogy ki lesz az MSZP miniszterelnök-jelöltje, szerinte először a kormányváltáshoz szükséges programot kell elkészíteni. Kérdésre azt is közölte, arra biztatják támogatóikat, hogy vegyenek részt a Milla tüntetésén a nemzeti ünnepen, és Bajnai visszatérésére azt mondta: „tök jó”.
Tartalmát tekintve ugyanezt nyilatkozta lapunknak Szanyi Tibor is, aki elmondta: korai a kérdés arra vonatkozólag, hogy Bajnai millás felszólalását követően lehet-e még az MSZP miniszterelnök-jelöltje. „Érdeklődő kíváncsisággal várjuk a pártban Gordon 23-i beszédét” – tette hozzá az angyalföldi képviselő. Korábban, egy összefogást szorgalmazó beszélgetésen a szocialisták budapesti elnöke is türelmet kért, mondván, ugyanúgy alkalmasnak tartja az ország vezetésére Bajnait és Mesterházy Attilát. A fórumon egyébként Molnár Csaba önjelölt DK-frakcióvezető dobta be a HaHa vezetőjének a nevét mint az összefogásra esélyes jelöltét. Viszont azóta, hogy hivatalossá lett Bajnai millás színre lépése, a gyurcsányisták egyből fújni kezdtek az üzletemberből lett politikusra. Egyedül két DK-s ment szembe pártjának direktívájával, és a Népszabadság bloggerének elmondták, hogy ők bizony ott lesznek a demonstráción, ez azonban aligha csoda: Ficsor Ádám miniszter, Oláh Lajos pedig államtitkár volt Bajnai kormányában.
Majd ha bizonyítanak
A szocialisták és a Milla viszonya meglehetősen hektikusan alakult az elmúlt másfél-két év során. Az első kisebb összezördülésre akkor került sor, amikor kiderült: az egyik kormányellenes tüntetés tervezett felszólalója, a Hallgatói Hálózatban tevékenykedő Polgár Dóra egy Gyurcsány Ferencet támogató nyilatkozatot írt alá. Szervezete ekkor elhatárolódott tőle, pedig korábban az aktivista az MSZP színeiben volt önkormányzatiképviselő-jelölt. Később Mesterházy Attila beszélt pártja kongresszusán arról, hogy szövetségesnek tekintik azokat, akiknek nem tetszik a rendszer (ez volt a címe a Milla toborzó dalának – a szerk.). Juhász Péter akkor még Milla-szóvivő erről tőlünk hallott először, de hozzátette, hogy rendezvényeiken „minden demokratikus politikai erő képviselőit szívesen látják”. Ezt követő megmozdulásaiknak, tüntetéseiknek, konferenciáiknak visszatérő eleme lett az elmúlt húsz év csődje és a jelenlegi parlamenti ellenzék gyengesége.
Ez a távolságtartás odáig fajult, hogy az idei október 23-i demonstrációjuk szervezése kapcsán Juhász azt írta ki a Facebookra, hogy Kónya Péter Szolidaritás-elnök akkor beszélhet a Szabad sajtó útján, ha előtte nem lép fel közösen szocialista és DK-s politikusokkal. „Ez óhatatlanul azt a látszatot keltené, mintha nekünk is közünk lenne hozzájuk. Ezt mi nem szeretnénk” – írta Juhász. Kónyáék ezt meg is tették, úgyhogy az egykori fegyveres érdekvédő közvetlenül Bajnai előtt szólal fel, állítása szerint be is jelent majd valamit. Időközben azért finomodott az egykori droglobbista fellépése a szegfűsökkel szemben, az Index tudósítása szerint a Milla mozgalommá alakulásakor a friss elnök azt mondta: „addig nem képzelhető el együttműködés, amíg az MSZP nem bizonyítja be, hogy megváltozott”. Mindenesetre áttételesen máris újra kooperál egy szocialista párttaggal a Milla: a Bajnai-féle Haza és Haladás Közpolitikai Alapítványának kuratóriumában helyet foglaló Szigetvári Viktor ugyanis tagja a pártnak.
„Nem valószínű”, hogy fel fog szólalni október 23-án a Milla színpadán Kaufer Virág és Kukorelly Endre, az LMP korábbi képviselői – mondta el lapunknak Heltai László, a párt szóvivője. Tamás Gáspár Miklós filozófus pedig fórumhozzászólásban jelezte: nem venne részt „messiásjelölt fölkenésében”, ő egy pluralista, demokratikus eseményen szeretne szónokolni.