Molnár Bajnait várja, de Molnár szerint Mesterházy is alkalmas

Az összefogásról beszélgettek a „demokratikus ellenzék” prominensei. És nagyon kiosztották az LMP-t.

Tompos Ádám
2012. 09. 27. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenképpen szerette volna Németh Péter, a Népszava főszerkesztője és a Hét Olajfa című összejövetel moderátora, ha csütörtök este történik valami történelmi, vagy legalábbis összefog a „demokratikus ellenzék”. Meg is szavaztatta erről a közönséget: volt, aki két kezét tette fel arra a kérdésre, hogy már most szeretné-e egy csatasorban tudni a balliberális erőket. Ez leginkább Molnár Zsolt szocialista potentátot kényszerítette legalábbis magyarázkodásra. A budapesti MSZP-elnök minden ilyen felvetésre úgy kezdte a válaszát, hogy a párt persze csupa demokratából áll, és ezért támogatják a szövetségkötést, de utána mindig árnyalta kicsit a helyzetet. Néhol azt csempészte mondanivalójába, hogy programok mentén kell az együttműködésben megállapodni, és nem személyi kérdéseken kell civakodni, de aztán csak odakerült a gondolatmenet végére, hogy ennek az összeborulásnak az MSZP lesz a vezető ereje.

Molnár: Karácsony, a V–2-es

Felvállalt cinizmussal tette fel a kérdést az LMP felé: ugyan nevezzék már meg, hogy Borsodban, Vasban vagy Budapesten akarják majd megverni két év múlva a Fideszt. Felidézte, hogy a választók hogy megbüntették a II. kerületi időközi választáson a zöldek „V–2-esét”, Karácsony Gergelyt, amikor a technikai koalíció ötletgazdája nem lépett vissza. Molnár Csaba a DK részéről némiképp védelmébe vette az ökopártot, mondván: ha egyszer a kongresszusuk úgy határozott, hogy nem léphet szövetségre a parlamenti pártokkal, akkor a vezetőségnek bizony tartania kell magát ehhez. Ő szép lassan győzné meg őket, nem kioktatással. Székely Sándor a Szolidaritás részéről pedig megjegyezte, ugyan velük Jávorék szóba állnak, Németh Péter viszont szabadkozott: ők meghívták az LMP-t de elmondta, hogy a párt még arra is kötelezi magát, hogy még ilyen típusú fórumokon sem vesz részt.

Természetesen Bajnai Gordon neve is felmerült, személyével úgy van a gyurcsányista Molnár is, mint Medgyessy Péter: őt látja a legmegfelelőbbnek az összefogó „demokratikus ellenzék” élén. Mondatait lelkes és határozott taps fogadta. Molnár Zsolt viszont időt és türelmet kért a publikumtól , mivel korainak érzi még az olajfaültetést, ráadásul Mesterházy Attilát is alkalmasnak tartja miniszterelnök-jelöltnek. Az is várható volt, hogy a DK-s Molnár felrója majd az MSZP-s Molnárnak a Baloldaliság, remény, erő című dolgozatból azt a részt, ami a kétosztatú politikai tér kialakításáról szól. Ez meg is történt, borítékolható válasz is érkezett rá, ez nem a párt álláspontja, ez egy felvázolt lehetőség, amit az MSZP tulajdonképpen szeretne elkerülni. S a többi.

Élesedő kerekasztal

Amiben viszont mindannyian egyetértettek, csak kicsit másképp fogalmazták meg, az az, hogy úgy érzik, a támogatóik nagyon meg fogják őket büntetni, ha nem nyernek 2014-ben. Molnár Csaba úgy fogalmazta meg a DK-szimpatizánsok intelmét: meg fogunk titeket büntetni, ha óvodásként politizáltok, hozzátette, hogy ami az összefogást illeti, nekik aztán nincsenek feltételeik. Székely Sándor itt szomorkodott egy kicsit, hogy az általuk meghirdetett ellenzéki kerekasztalhoz valahogy nem akaródzik a DK-n kívül senkinek leülni. Molnár Zsolt ehhez annyit tett hozzá, hogy ő inkább a háttértárgyalásoknak a híve, nem a média előtti, nyilvános egyeztetésnek. Persze támogatja a kerekasztal gondolatát is, csak szeretné, ha ettől nem haraggal állnának fel majd a felek. Mert – fogalmazott – a kerekasztal nagyon éles is tud lenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.