Az is kiderül, átmegy-e Lázár javaslata

Módosulhat az idei és a jövő évi büdzsé is, változhat a trafik- és a letelepedési törvény, valamint folytatják a vitát az új Ptk.-ról – a parlament jövő heti programja.

PR
2012. 12. 02. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ház ülése ezúttal is 13 órakor kezdődik napirend előtti felszólalásokkal, amit a szokásoknak megfelelő interpellációs időszak követ az azonnali kérdésekkel és kérdésekkel kiegészülve.

A határozathozatalok során elsők között szavazhatnak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2013-as költségvetéséről, valamint a jövő évi költségvetést megalapozó, egyszer már elfogadott, de a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvénymódosításokról. Áder János a házelnöknek írt levelében a bírák és ügyészek jogállásával ellentétesnek nevezte a költségvetési szervek, így a bíróságok és ügyészségek kötelező központosított illetményfejtéshez csatlakoztatását.

Büdzsé és trafiktörvény

Az Országgyűlés dönt továbbá a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító javaslatokról, így a képviselők akár már a következő ülésen, várhatóan december 11-én elfogadhatják a 2013-as büdzsét. Az előzetesen közöltekkel ellentétben hétfőn még minden bizonnyal nem fogadják el, de átírhatják az idén ősszel elfogadott trafiktörvényről szóló javaslatot, a kormányoldal ugyanis több módosítást is benyújtott a dohányboltoknak sorsjegyárusítást és fogadásszervezést is engedélyező előterjesztéshez.

A közelmúltban Lázár János azt javasolta: lottót és sorsjegyet is árulhassanak a dohányboltok. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár úgy indokolt, hogy a szerencsejáték-forgalmazás törvényi előírásainak betartása az adóhatóság ellenőrzése mellett a dohányboltokban is biztosított. A parlamentnek benyújtott módosító javaslatában a politikus lehetőséget adna arra is, hogy sportfogadásokat is lehessen kötni a dohányboltban.

Ismert, hogy a trafiktörvény szerint jövő év július 1-jétõl állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelme, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A mostani 43 ezer helyett így alig több mint hatezer trafik árusít majd dohányárut.

Letelepedés és állampapírok

A fentieken túl szavazhatnak az idei költségvetés módosításáról is, változtatva a Kossuth tér átépítésének forrásain, továbbá emléknapot jelölhetnek ki a Felvidékről kitelepítettekre való emlékezésre, illetve megkönnyíthetik a nagy értékben magyar állampapírt vásárló külföldi befektetők magyarországi letelepedését.

Az ország devizaárfolyamatoktól való függőségét is csökkentheti a letelepedési törvény tervezett módosítása, amelynek értelmében az a külföldi, aki legalább 250 ezer euró értékben vásárol hosszú lejáratú magyar államkötvényt, öt évig tartózkodhat az országban. Mint azt lapunk megírta, az ügyben a balliberális oldal ismételten csúsztatott, mivel szó sincsen arról, hogy tömeges betelepítés történne, ráadásul a tervezett módosítás Európa több országában is bevett gyakorlat.

Részletes vita a Ptk.-ról

A házelnök vasárnap délben elérhető napirendi javaslata alapján az új polgári törvénykönyv (Ptk.) részletes vitájával zárulhat a hétfői ülésnap, ugyanakkor egy keretes megjegyzés szerint, erre irányuló kérelem esetén akár az alaptörvény harmadik módosításáról is tárgyalhatnak a képviselők ezen a napon. Az Országgyűlés ebben az esetben már kedden részletes vitát tarthat a javaslatról, amelynek szövege vasárnap délben még nem volt elérhető a Ház honlapján.

Az új polgári törvénykönyvről (Ptk.) szóló előterjesztés általános vitáját folytatta az Országgyűlés november 21-én. Az új Ptk. általános vitája szeptember 26-án kezdődött meg Répássy Róbert államtitkári expozéjával és a vezérszónoki felszólalásokkal, majd október 3-án a javaslat bevezető rendelkezéseiről, Az ember mint jogalany című könyvről, valamint a családjogról és az öröklési jogról vitatkoztak a képviselők, most pedig a Ptk. gazdasági vonatkozású könyveiről: a jogi személyekről, a dologi jogról, a kötelmi jogról és a záró rendelkezésekről fejtik ki véleményüket a képviselők.

Terítékre kerül az agrárgazdaság

Kedden emellett több korábban tárgyalni kezdett javaslat vitája is folytatódhat, így ismét szóba kerülhet például a hegyközségekről szóló törvényjavaslat, valamint az igazságügyi tárgyú, illetve a szakképzést érintő jogszabályok változtatásai. A második ülésnap végén az agrárgazdaság tavalyi helyzetéről szóló jelentésről mondhatják el véleményüket a képviselők.

Szerdán további részletes viták mellett két országos népi kezdeményezés is napirendre kerülhet. A Ház így tárgyalhat az alapcélként vallási tevékenységet végző Magyarországi Lectorium Rosicrucianum Egyesület egyházként történő elismeréséről, valamint a szigetközi Öreg-Duna-meder és a győri Mosoni-Duna-szakasz vízgazdálkodási megoldásairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.