Nettó hazugság, amit a balliberális sajtó állít a letelepedési törvény kapcsán, mivel szó sincsen arról, hogy a befektetők állampolgárságot kapnának – minderről a javaslatot jól ismerők beszéltek az MNO-nak. Felhívták a figyelmet arra is, hogy több országban ez egy bevett forma, így például Ausztriában egy 6 millió eurós befektetésért egyenesen állampolgárságot lehet kapni. Emlékeztettek arra is, hogy az a külföldi befektető, aki ide akar jönni óriási bürokratikus akadályokkal találkozik, amelynek a megváltoztatása elemi érdeke az országnak.
Mint az ismert, a Fidesz frakcióvezetője megkönnyítené azoknak a külföldi befektetőknek a magyarországi letelepedését, akik legalább 250 ezer euró, vagyis jelenlegi árfolyamon mintegy 70 millió forint értékben vásárolnak hosszú lejáratú magyar állampapírt. Aki ekkora, illetve ennél nagyobb összeget befektet, az öt évre szóló letelepedési engedélyt kaphat. Rogán Antal szerint az országba befektetési céllal érkezők ilyen formájú segítése serkentőleg hathat a magyar építőiparra, illetve munkahelyteremtő beruházásokat teremthet.
Lendületet adhat
Forrásaink nem számítanak tömeges jelentkezésre, de a kínai igény mellett Kazahsztán és más közép-ázsiai országok is jelezték, hogy adott esetben élnének ezzel a lehetőséggel. Úgy látják a kínai–magyar gazdasági kapcsolatok fejlődése az utóbbi időben kissé lelassult, aminek a mostani törvényi változás lendületet adhat. Természetesen a hazánkba érkező befektetések nem kerülhetnek a bankokba, hanem egy speciális befektetési alapot hoz létre az állam, így biztosítva lesz, hogy a beérkezett pénz nem tűnik el – tették hozzá.
A letelepedési könnyítés időzítése egyáltalán nem véletlen, mivel Kínában ezekben a hetekben zajlik a hatalomátadás folyamata. A belső mozgások eredményeképpen elképzelhető, hogy bizonyos szereplők kiszorulnak a szűk vezetésből, így vagyonukat egy másik országba kell vinniük. Egyébként 400 és 1000 fő között lehet azoknak a száma, akik majd élnek ezzel a letelepedési könnyítéssel. „Ez nem betelepítés, hanem a gazdaság felpörgetését segítő eszköz.”
Megindult a külföldi támadás is
A bürokrácia kapcsán a forrásaink megjegyezték, hogy mind a Belügyminisztérium, mind a Külügyminisztérium aggályokat fogalmazott meg, de nem lehetett tovább várni a javaslattal. Természetesen a törvény a visszaélési lehetőségeket megfelelően ki fogja zárni. A témát jól ismerők nagyon fontosnak nevezték, hogy csak magyar állampapír vásárlása esetén jár a kedvezmény, így az ország devizakitettsége nem nő, és az állam is stabil finanszírozókhoz jut.
Természetesen a magyar javaslat kapcsán már megindult az külföldi sajtó támadása, amelyen egyáltalán nem kell meglepődni. A brit Daily Mailnek Priti Patel konzervatív politikus azt mondta, hogy a törvénnyel a magyar kormány súlyosan megsérti az uniós tagsággal vállalt kötelezettségeit, és rávilágít az Európai Unió számos működési hibájára. Ez a kritika annak fényében meglehetősen furcsának hat, hogy az uniós tag Ausztriában, Szlovákiában és Bulgáriában ez már egy bevett gyakorlat, és az ő esetükben senki sem beszélt az uniós jog megsértéséről.
Büntetlen előélet kell
Jelenleg a letelepedési jogszabály azt mondja ki, hogy az idegenrendészetért és menekültügyért felelős miniszter különös méltánylást érdemlő körülményként a kérelmező egyéni körülményeit, családi kapcsolatait és egészségi állapotát értékelheti, valamint Magyarország gazdasági, nemzetpolitikai, tudományos, kulturális és sportérdekét veheti figyelembe.
A Fidesz tervei szerint azonban ezentúl külön nevesítenék a törvényben az említett állampapír-vásárlást is – mint különös méltánylást érdemlő körülményt. Hozzáteszik, hogy a kérelmezőnek természetesen e letelepedési forma esetén is meg kell majd felelnie egyéb előírásoknak, így például büntetlen előéletűnek kell lennie.