A politikus, aki az egyeztetéseket kezdeményezte budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a szocialisták felkészülten várják a tárgyalásokat, és konkrét programjavaslatokkal érkeznek már az első fordulóra is, amelyet az új alaptörvény hatálybalépése ellen tiltakozó, operaház előtti tüntetés évfordulóján tartanak meg.
Mesterházy Attila MSZP-elnök november végén jelentette be, hogy szakpolitikai egyeztetésekkel kezdődő, a jövő év végére a közös jelölt- és listaállításig, azaz egy választási szövetség létrehozásáig vezető tárgyalásokat kezdeményez az MSZP a demokratikus ellenzéki pártokkal és szervezetekkel. A szocialisták az Együtt 2014 választói mozgalom alapítóit – a Haza és Haladás Egyesületet, a Milla Egyesületet és a Magyar Szolidaritás Mozgalmat –, az LMP-t, a Demokratikus Koalíciót, a 4K!-t, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártot és a Szövetségben, Együtt Magyarországért pártot keresték meg.
A szocialisták elnöke december közepén azt mondta, pozitív visszajelzéseket kapott az említett szervezetektől, így január első hetében közjogi-alkotmányjogi kérdések megvitatásával kezdődhetnek meg az egyeztetések.
Az MTI kérdésére Harangozó Tamás a csütörtöki tájékoztatón azt mondta: a jogállamról szóló megbeszélések megkezdése után szakpolitikai – gazdasági, foglalkoztatási – kérdésekben is hozzáfognak a tárgyalásokhoz azokkal a szervezetekkel, amelyek nyitottak erre. Az MSZP-s képviselő szerint az ellenzéki pártok és mozgalmak mára megértették, hogy ellenségeskedés helyett közösen kell megoldást találniuk az itt élők mindennapi problémáira, valamint a demokratikus intézményrendszer helyreállítására. Hozzátette: a szocialisták a kormányváltás óta eltelt két évben száznál több javaslatukat terjesztették a parlament elé, a kormánytöbbség azonban egy kivételével leszavazta, illetve legtöbbször tárgysorozatba sem vette őket.
Az ország a kormányoldaltól is azt várná, hogy álljon készen a párbeszédre a közös célok eléréséért. Ez azonban csak akkor történhet meg, ha a Fideszben minél többen belátják, hogy Orbán Viktor a biztos bukás felé hajtja pártját és az országot, s ezért „megszabadulnak kompromisszumképtelen zsebdiktároraiktól” – mondta Harangozó Tamás. „Sajnos ez csak a 2014-es választási vereség után várható. Addig az ellenzék és annak legnagyobb pártja, az MSZP, azon fog dolgozni, hogy Magyarország problémáira demokratikus, jogállami, a szolidaritáson és az igazságosságon alapuló megoldásokat dolgozzon ki, és ezeket ajánlja választási, majd kormányprogramként is” – közölte a frakcióvezető-helyettes.
Juhász Péter a Magyar Nemzet szerdai számában olvasható interjújában elmondta: számára öröm, hogy az MSZP belátta, egyedül nem képes leváltani a kormányt, és együtt kell működni. Bajnai Gordonék korábban már nyilatkozták arról, hogy készeka tárgyalásra a szocialistákkal. A volt miniszterelnök az LMP Bajnaiékat elutasító kongresszusi döntése ellenére továbbra sem mondott le arról, hogy az LMP is csatlakozik az általa vezetett Együtt 2014 mozgalomhoz. „Bízom benne, hogy majd meggondolják magukat, hogy majd belátják, hogy az összefogás az egyetlen esély arra, hogy megszabaduljunk ettől a rezsimtől, és hogy Magyarországnak ma nincs fontosabb problémája, minthogy hogyan tud visszatérni a nyugodt gyarapodás útjára” – nyilatkozta Bajnai. Az LMP részéről azonban Schiffer András régi-új frakcióvezető jelezte: Sem a Fidesszel, sem az MSZP-vel vagy más régebbi politikai alakulattal nem kíván szövetséget kötni az ökopárt. Schiffer továbbra is képesnek tartja az LMP-t arra, hogy önállóan kormányra kerüljön 2014-ben.
A két összefogási kísérlet mögött azonban más is zajlik: még október 23. előtt Bugacon tárgyalt Bajnai Gordon az MSZP választmányi elnökével, Botka Lászlóval – értesült a Magyar Nemzet több egymástól független forrásból. Úgy tudni, a megbeszélésen a volt kormányfő visszatéréséről, az MSZP újrapozicionálásáról és a Mesterházy Attila utáni életről volt szó. A lap forrásai közölték, a lelepleződött háttérmegbeszélés komoly feszültséget okozott Szeged polgármestere és az MSZP-elnök között. Az informátorok jelezték: Bajnai volt kormánya tagjaival is tartja a kapcsolatot, így Kiss Péterrel és Szekeres Imrével. A szocialisták régi erős emberei közül Lendvai Ildikó is érdekelt lehet abban, hogy az MSZP a liberálisabb irányt képviselő Együtt 2014 mozgalom felé mozduljon.