Minden idők egyik legnagyobb hazai árvize levonult Magyarországon, ezen a héten megnyitották a Margitszigetet a közösségi közlekedés, a gyalogosforgalom és az engedéllyel rendelkezők előtt, de továbbra is van egy szűk szakasz, amelyet kordonnal zárnak el. Budapesten a helyreállítás majdnem teljesen befejeződött. Orbán Viktor szerint az árvízi védekezés is azt mutatta, hogy a magyarok össze tudnak fogni. „A bajban kiderült, hogy mire vagyunk képesek” – fogalmazott, ezúton is köszönetet mondva a több tízezer önkéntesnek.
A hét legfontosabb eseményét péntekre várta hazánk. Luxemburgban az uniós országok pénzügyminiszterei (Ecofin) úgy határoztak, hogy Magyarország kikerül a túlzott mértékű költségvetési hiány miatt 2004 óta folyó eljárás alól. „A pénzügyminiszterek tanácsa az előbb hozta meg azt a döntést, amelyre Magyarország már oly régóta várt” – közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter péntek kora délután, hozzátéve: a döntés egyhangú volt, ellenvéleményt senki nem nyilvánított. „Minden miniszter kollégám támogatta, hogy Magyarország a túlzottdeficit-eljárás alól kilenc év után mentesüljön.” A döntésre reagálva Orbán Viktor úgy fogalmazott, az EU-országok pénzügyminisztereinek tanácsa is elismerte, jó irányba tart a magyar gazdaság. Az Európai Bizottság május végén javasolta, hogy szüntessék meg a Lettország, Litvánia, Magyarország, Olaszország és Románia elleni túlzottdeficit-eljárást.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter annak érdekében, hogy az ország ne kerüljön újra túlzottdeficit-eljárás alá, több kiigazító intézkedést jelentett be hétfőn. A kormány azt javasolja, hogy 6 ezrelékre emelkedjen a jelenlegi 3-ról a pénzügyi tranzakciós illeték a készpénzfelvételnél, és itt eltörölnék a 6000 forintos felső korlátot, míg az átutalásoknál 2-ről 3 ezrelékre emelkedne az illeték, a 6000 forintos korlát megtartásával. További intézkedések között sorolta fel a miniszter a vállalkozások által fizetett távközlési adó mértékének 2 forintról 3 forintra emelését, továbbá az adó 2500 forintos felső limitjének 5000 növelését. A bányajáradék szintén emelkedik 12-ről 16 százalékra. A benyújtott adóintézkedések – megszavazásuk esetén – akár 100 milliárd forinttal is javíthatják a költségvetés helyzetét.